Kulhánek: Přijměte všechny české diplomaty zpět do Moskvy, jinak vyhostíme další ruské pracovníky ambasády

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (Ministerstvo vnitra)

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek | FOTO: Ministerstvo vnitra

Ruská federace má čas do zítra do 12 hodin, aby umožnila návrat všech vyhoštěných českých diplomatů do Moskvy. Pokud se nebudou moci vrátit, počet ruských diplomatů Česko sníží tak, aby odpovídal stavu diplomatů na české ambasádě v Moskvě. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) to uvedl vpodvečer na brífinku po jednání s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. 

„Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád, vyhoštění 18 ruských zpravodajců ničím neohrozí normální fungování ruské ambasády v Praze. Protireakce ruské strany vyhostit 20 českých diplomatů včetně zástupce velvyslance byla nicméně nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Na středeční podvečer si předvolal ruského velvyslance a proti tomuto postupu vznesl protest. „Ruská federace má čas do zítřejších 12 hodin, aby umožnila návrat všech vyhoštěných českých diplomatů zpět na velvyslanectví České republiky v Moskvě,“ dodal.

Pokud se diplomaté nebudou moci do této časové lhůty vrátit, rozhodne o snížení počtu pracovníků na ambasádě Ruské federace v Praze tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. „Na tomto postupu je shoda mezi prezidentem, předsedou vlády a mnou jako ministrem zahraničí,“ prohlásil. Žádné otázky nebyly na tiskové konferenci povoleny.

Schůzka s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským se týkala české reakce v diplomatickém konfliktu s Ruskou federací kvůli zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]