Kulka, tábor, karanténa. Kim zúčtoval s diplomaty za neúspěšný summit s Trumpem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (FAZ/YT screenshot)

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | FOTO: FAZ/YT screenshot

Neúspěch únorového summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donnaldem Trumpem v Hanoji Kima podle všeho notně rozladil. Dvojnásob však musel mrzet někdejší nadějné režimní diplomaty, s nimiž si vůdce nezdar o měsíc později vyřídil.

archiv

Hlavní vyjednavač Kim Hjok-čchol (vpravo) za neúspěšné jednání nejspíše zaplatil životem

Hlavní vyjednavač v jednáních se Spojenými státy o jaderném odzbrojení Kim Hjok-čchol pařil k nejnadějnějším režimním diplomatům. Dříve působil jako poradce ministerstva zahraničí. V lednu 2014 se stal prvním velvyslancem Severní Koreje ve Španělsku, hostitelská země ho ale vykázala. Důvěru vůdce nicméně měl, a tak s ním letos v únoru zamířil za Trumpem do Hanoje. Málokteré bilaterální jednání ovšem končí bez komuniké, jako tomu bylo v tomto případě – schůzka byla fiasko a Kim Hjok-čchola včera odvezli na letiště Mirim u Pchjongjangu, kde ho zastřelili. Napsal to jihokorejský list Čoson ilbo, s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se situací. Zprávu převzaly i přední světové agentury, jakkoliv například agentura AP upozorňuje, že informace o osudu diplomatů se zatím nepodařilo ověřit.

archiv

Kimova mladší sestra Kim Jo-čong (vlevo) se od summitu neukázala na veřejnosti

Tlumočnice Čin Hje-čong svou chybičku v simultánním překladu, jíž znevážila vůdce, přežila a prozatím je v táboře pro politické vězně. Vysoká režimní funkcionářka Kim Jong-chol, zamířila vykonávat těžké práce do koncentračního tábora v provincii Jagang. Nejlépe z Kimova užšího týmu dopadla jeho mladší sestra Kim Jo-čong, která zatím dostala jen radu, aby se neukazovala na veřejnosti.

Kimovi šlo u Trumpa o hodně. V Severní Koreji vzniká jakási střední třída, kterou už podle koreanisty Jaromíra Chlady netrápí, co bude jíst, ale touží po značkovém oblečení. Ke Kim Čong-unovi už – narozdíl od jeho dědy Kim Ir-sena s image osvoboditele – přistupuje docela pragmaticky. A právě loajalitu, když už ne přízeň této vrstvy, si chce Kim udržet zaváděním prvků tržní ekonomiky. Není pak divu, že si to nechce nechat nikým kazit. „Byl obviněn ze špionáže pro Spojené státy, za špatné informování o vyjednávání a nepochopení amerických úmyslů,“ uvedl k případu Kim Hjok-čchola zdroj korejského listu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]