V Rusku mají sice demokracii, ale potože to není dekadentní a zanikající liberální demokracie západního typu, má svá specifika. K nim také patří mimořádné projevy úcty k přímo lidem zvolené hlavě státu, což může za nový kult osobnosti považovat jen nějaký zahraniční agent. Nebo někdo zbavený smyslů, takže by bylo nejspíš nejlepší ho psychiatricky vyšetřit, jako se to dělalo v dobách SSSR, kdy logicky usoudili, že když je někdo proti sovětskému režimu, nemůže být přece normální.
Možnosti kultu, pardon, spontánní úcty, jsou sice mnohé, ale některé jsou tradičně velmi oblíbené. Například sochy.
Prominentní sochař současného Ruska Zurab Cereteli vytvořil Putinův bronzový pomník.
Tento dnes pětaosmdesátiletý sochař má s monumenty značné zkušenosti. Vytvořil v Moskvě alej představitelů Ruska od pololegendárního Rurika až po předsedu proztímní vlády Kerenského. Jak je ale vidět, na Putina nezapomíná.
Na památku anexe Krymu Ruskem byly vydány sběratelské mince. Nijak se na tom nešetřilo. Jsou ze stříbra a do kapsy by se nikomu nevešly, protože každá z nich váží jeden kilogram. Na přední straně je zobrazen obličej ruského prezidenta, na zadní straně je Krym.
K novým výdobytkům na Krymu patří také upomínkové předměty s podobiznou Putina.
Není ale nutno jezdit až na Krym, byť je to teď snadné, když Putinův kamarád dostal lukrativní zakázku na postavení mostu, který ho spojuje s Ruskou federací. na internetu se dají koupit skvělé portréry milovného prezidenta. Například: „Portrét ruského prezidenta Vladimira Putina, ručně vyrobený z přírodního baltského jantaru.“ Skvost přijde v přepočtu na 700 dolarů, což není mnoho, když vezmeme v úvahu, o jak hodnotné dílo se jedná. (viz: newslanc.com/growing-of-the-putins-personality-cult/)
Jak je pochopitelné, každá Ruská žena by chtěla mít Putina doma. To bohužel zatím není technicky možné, protože Putin je jen jeden, ale ještě tu zůstává možnost pojmenovat po něm svého syna. Nesmíte si z toho však dělat legraci, jak se stalo Světlaně Mišurovové z Voroněže. Ta na sociální síti Vkontakte v roce 2013 z legrace zveřejnila zprávu, že se rozhodla jmenovat svého syna Torput, což je zkratka ruských slov „Triumf Putina“ (Торжество Путина), protože věří, že prezident Putin je spasitelem Ruska.
Rozvedla to tak, že se kolem pojmenování šťastného dítka odehrálo malé rodinné drama. Světlana napsala, že na úřadech sdělila, že chtěla syna takto pojenovat už po narození, ale matka jí to zakázala, protože považovala Putina za vtěleného ďábla. Později ale matka s přihlédnutím k názoru ruské pravoslavné církve prohlédla a dala svůj souhlas. Že to Světlana nemyslí úplně vážně, mohlo být patrné z toho, že to napsala ve skupině, která se jmenuje „Ruští vlastenci za návrat nevolnictví“. Zpráva ale byla vzata vážně a ani zmínka o návratu nevolnictví zřejmě nikoho nezarazila. Světlana pak musela celou věc vysvětlovat, což jí nezávidíme. O tak vážných vlasteneckých záležitostech se nežertuje. (grimnir74.livejournal.com)
Celkem to ale bylo uvěřitelné protože už v dobých SSSR se dávala dětem jména jako Vladlen (Vladimir Lenin), Arlen (Leninova armáda). Vilen (Vladimir Iljič Lenin). Hezká tradice.
https://www.youtube.com/watch?v=BPdxUyUUhes
Tak tohle se tedy paní Světlaně moc nepovedlo. Jsou tu ale opravdové vlastenky, které to myslí vážně. Podle průzkumu Levada Center v roce 2012 by si dvacet procent ruských žen chtělo vzít Putina za muže, kdyby byla taková možnost. Šance teď vzrostly, když se Putin rozvedl, tak uvidíme, která bude ta šťastná.