Známý psychiatr Radkin Honzák je doslova štamgastem Dejvického divadla, které má ze svého bytu nedaleko hotelu Internationál doslova přes ulici, a pak také nedalekého Semaforu, k němuž jej navíc poutá letitý obdiv k Jiřím Suchému, jehož poprvé viděl vystupovat už v roce 1957. Právě zde viděl premiéru zatím posledního představení Šli tři Šlitři věnovanému stému výročí narození velkého muzikanta, komedianta a všestranného umělce.
Honzák se doslova rozplývá: „Citlivý výběr písniček i scének začínající v sedm a končící v deset, úžasné nasazení všech v čele s Jiřím Suchým a Jitkou Molavcovou. Ovace vstoje na závěr, ač některým z nás dělalo vymrštění ze sedadel drobný problém.“ Recenzi na představení si můžete přečíst zde.
Podle Honzáka dále nelze nedoporučit dvougenerační herecký koncert Dejvického divadla v představení Bitva o Hernaniho na půdorysu staré zaprášené hry Victora Huga. Jiří Havelka se po šesti letech vrátil režírovat do Dejvic a stojí to za to. Bitva „mladí staří“ o to, jak má dnes vypadá romantická hra z 19. století, vyžadovala od místního hvězdného souboru (Martin Myšička, Lenka Krobotová, Vladimír Polívka) slušnou porci odvahy, jelikož si do své komfortní zóny nechal vtrhnout partu neuctivých damáků. Je to třeskuté a aktuální, protože každá generace chce dělat věci po svém. Je to naprosto přirozené.
Vášnivý čtenář na svém nočním stolku čerstvě knihu, kterou letos vydalo Centrum pro studium demokracie a kultury. Napsal ji Pavel Hošek a jmenuje se Evangelium podle Bohumila Hrabala. V mnoha zemích světa je Hrabal nejznámější český spisovatel. Jeho knihy byly vykládány z mnoha různých hledisek, ale duchovní rozměr Hrabalova myšlení a díla dosud nebyl důkladně prozkoumán.
Přitom duchovní motivy a posvátné symboly tvoří důležitou součást Hrabalova literárního zrcadlení světa. Nedávno byly objeveny nahrávky Hrabalových adventních promluv v Libici nad Cidlinou. Tyto nahrávky vrhají na duchovní rozměr jeho myšlení a díla úplně nové světlo. Jak připomíná Honzák: „Za všechny komentáře je zvolání faráře při pohledu na krásné slečny: Lidičky, ona krása není proti Bohu, naopak!“
Zároveň dodejme, že známý „požírač“ kulturní zážitků je stejně dobře dokáže připravit i ostatním. Aktuálně se nechal vyzpovídat Klárou Mandausovou v knižním rozhovoru Muži jsou vinni? Téma je jasné už z podtitulu: “Proč se milujeme, opouštíme i odpouštíme očima uznávaného psychiatra.“ Svěží, i když někdy bolestné čtení.