Kupka: Ruská ambasáda je pro ČR bezpečnostním rizikem

Místopředseda ODS a starosta středočeských Líbeznic Martin Kupka (Archiv ODS)

Místopředseda ODS a starosta středočeských Líbeznic Martin Kupka | FOTO: Archiv ODS

Z České republiky byli vyhoštěni dva ruští diplomaté v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Podle nových informací měl jeden z nich cíleně zaslat Bezpečnostní informační službě (BIS) informaci o plánovaném útoku proti pražským politikům. Zatímco opozice krok vlády uvítala, Hrad jej ponechal bez komentáře.

Rusko si navíc u nás dlouhodobě udržuje nadstandardně vysoký počet konzulárních pracovníků. Dlouhotrvající situaci na ruské ambasádě nyní hlasitě kritizovali i politici napříč stranami. Za všechny například místopředseda ODS Martin Kupka, který na dotazy novinářů uvedl, že se tímto jednoznačně potvrzuje, že velvyslanectví Ruské federace je pro ČR bezpečnostním rizikem.

Podle ruské státní agentury RIA Novosti jsou vyhoštěnými diplomaty šéf Ruského střediska vědy a kultury Andrej Končakov a jeho zástupce Igor Rybakov, uvedla ČTK. Oba pracují pro ruskou vládní agenturu Rossotrudničestvo. Končakova v minulosti některá média označila za muže, který měl údajně přivézt do Prahy jed ricin.

Kvůli možnému nebezpečí ze strany Ruska dostali na začátku dubna přidělenou policejní ochranu tři čeští komunální politici, a sice pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a také starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). Rusko kritizuje Koláře kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z náměstí Interbrigády v Bubenči, Hřiba kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi. Novotný je terčem útoků kvůli pamětní desce protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války významně podíleli na osvobození Prahy.

Jak v pátek sdělil premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) novinářům, kauza „ricin“ měla být smyšlená a vznikla prý jako důsledek sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, kdy jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace.

Podle Petříčka se česká diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně a od počátku komunikovala s ruskou stranou. „Diplomatické řešení nebylo nakonec možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků,“ dodal k rozhodnutí o prohlášení ruských diplomatů za personae non gratae.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články