Kupka: Vláda by byla k smíchu, kdyby nešlo o základní práva a ekonomiku

Archiv ODS

Petr Fiala a Martin Kupka | FOTO: Archiv ODS

Přestože byla přijata některá opatření ke zmírnění ekonomických dopadů vládních nařízení proti šíření koronaviru, objevují se podle ODS další nebezpečí. Samotné uvolňování restrikcí je navíc nesystémové a ohrožuje především malé živnostníky z řad provozovatelů hospod či kadeřnic, upozorňuje místopředseda strany Martin Kupka.

„Jak králíky z klobouku tahá vláda nejdřív hobbymarkety, pak životně důležité psí salóny. Naposledy má dojít na hospody, kadeřnice a státní hranice. Možná by se tomu člověk mohl smát, kdyby náhodou nešlo o to, jak se stovky tisíc lidí uživí, jak přežije ekonomika a základní práva,“ napsal Kupka v sobotu na Twitteru.

Za aktuální nebezpečí považují občanští demokraté především riziko druhotné platební neschopnosti, zvýšení nezaměstnanosti, propad sektoru služeb či celkový útlum cestovního ruchu a oboru gastronomie. Řešením by měla být realizace několika dalších opatření. Aktuálně se přitom podle ODS nejedná o hypoteční hrozby, nýbrž o reálný stav v řadě odvětví, s nímž se podnikatelé i zaměstnanci již nyní potýkají.

Přijaté vládní programy jsou navíc podle zástupců strany velmi administrativně náročné, a tak se přímo otevírá hrozba, že menší živnostníci a firmy na pomoc kvůli byrokracii nedosáhnou. „Čím je program takto náročnější, tím je jasnější, že uspěje spíše velká firma, která na to má lidi. Oproti tomu podnikatel, který za sebou nemá plejádu ekonomů a právníků, nemá vůbec šanci takovou žádost správně napsat a k těm penězům se dostat,“ řekl už před nedávnem v rozhovoru pro deník FORUM 24 šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner