Kurier: Babišův holding reagoval na kritiku z EU narážkou na mnichovský diktát

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Na poměrně zákeřnou sémantickou hru Agrofertu v jeho reakci na rezoluci Evropského parlamentu o Babišově střetu zájmů upozornil přední rakouský deník Kurier. Poznámka o rozhodování „o nás bez nás“ v Česku znamená pořád totéž – narážku na mnichovskou dohodu a nacistickou okupaci, všímá si rakouský list.

„Holding Agrofert českého premiéra Andreje Babiše kritizoval v pátek rezoluci Evropského parlamentu…,“ uvádí Kurier zprávu o reakci premiérova holdingu na rezoluci EP cílící na střet zájmů českého dotačního magnáta ve funkci předsedy vlády. Zmíněný list, který je jedním z největších rakouských deníků, nejprve upozorňuje na bizarní konstrukci ve vyjádření Babišova holdingu o poslancích Evropského parlamentu, kteří se „nechali zneužít k útoku na Agrofert“.

List kromě toho poukazuje i na nářky o tom, že se Agrofertu nikdo neptal na názor. Ty jsou pochopitelně rovněž bezpředmětné s ohledem na to, že účastníci únorové mise kontrolního výboru Evropského parlamentu v Česku zvali na schůzku i samotného majitele Agrofertu Andreje Babiše, který však této příležitosti nevyužil.

Co však Kurier z reakce Agrofertu podepsané jeho mluvčím Karlem Hanzelkou zvláště zaujalo, byla poznámka o jednání „o nás bez nás“. Rakouský list poukazuje na skutečnost, že použitý výraz je v Česku „zpravidla spojovaný s mnichovskou dohodou z roku 1938“, v jejímž důsledku se muselo tehdejší Československo vzdát svého pohraničí a předat svá území hitlerovskému Německu. „Zástupci Německa, Itálie, Francie a Velké Británie podepsali v Mnichově příslušnou dohodu, k čemuž Československo nebylo pozváno,“ připomíná Kurier potupu z období nacismu, k níž konglomerát českého předsedy vlády o 250 firmách dílem závislých na dotacích EU přirovnal aktuální rezoluci cílící na střet zájmů dotačního magnáta a politika v jedné osobě.

Screenshot Curier

Kurier závěrem vyjmenovává ostudné urážky, které Babiš adresoval předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Monice Hohlmeierové, a připomíná, že jí vedená mise EP dospěla k závěru, že není v moci českých úřadů Babišovy konflikty zájmů kontrolovat, natož vyřešit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner