Květiny pro policistku. Aktivisté vyjádřili podporu policistce napadené 18. 10. na demonstraci agresivními radikály

Alena Spálenská

Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová | FOTO: Alena Spálenská

Demonstrace proti vládním opatřením, která se pod vedením proruské a nacionalistické scény konala 18. října v Praze, skončila tvrdým policejním zákrokem proti několika stovkám fotbalových ultras. Dezinformátoři vzápětí zaplavili sociální sítě tvrzením, že bitky úmyslně vyprovokovala policie, a za iniciátorku spouštěcího incidentu označili mladou policistku, přestože napadena byla prokazatelně naopak ona. Skupina občanů se proto rozhodla vyjádřit jí i celému policejnímu sboru podporu a uznání symbolickým darováním květiny, a to u Husova pomníku na Staroměstském náměstí. Vyjádřili se i opoziční politici.

Videonahrávky ze Staroměstského náměstí v Praze, kam organizátoři protestu proti vládě sezvali také čtyři sta agresivních „hooligans“, ukazují skupinu násilníků, která napadá – nejprve slovně a potom údery a kopancem – mladou policistku provázenou několika muži s vestami antikonfliktního týmu. Policistka se brání a ustupuje. Její kolega byl při její obraně zraněn, podle vyjádření policejního prezidia utrpěl těžký otřes mozku po úderu lahví do hlavy.

archiv

Ve společnosti se přesto lavinovitě šíří hoaxy o tom, že útočnicí-provokatérkou byla ona policistka, a konspirační teorie hlásající, že celý zásah byl předem připravenou akcí policie. Mnoho lidí teď věří – a šíří dál, že v davu byli policisté převlečení za radikály, kteří podle rozkazu velitelů vyvolávali rvačky. Na napadenou policistku je podáno dokonce trestní oznámení. Není bez zajímavosti, že právním zástupcem oznamovatele je JUDr. Norbert Naxera, advokát, který se před krajskými volbami objevoval na billboardech jako kandidát za SPD vedle Tomia Okamury a má blízko k organizátorům demonstrace. Spolupracuje např. s prokremelskou internetovou „televizí“ TV Raptor, která se na demonstraci podílela.

Napadená policistka je přitom dobře známa snad všem pražským aktivistům a organizátorům řady pokojných demonstrací či protestních pochodů. Ti si velice cení jejího vysoce profesionálního přístupu a vždy korektního jednání. Proto se právě jedna z aktivistických skupin, Dekomunisti, rozhodla postavit se za ni a veřejnou akcí vyjádřit podporu nejen jí osobně, ale symbolicky i celému policejnímu sboru. Skupina Covidens vytvořila na facebooku na její podporu hashtag #napolicejniblonckusenesaha.

Aktivisté pozvali zájemce, kteří se chtěli připojit, aby se v den státního svátku 28. října zastavili u Husova pomníku a buďto přinesli kytičku, nebo napsali vzkaz do knihy, která byla na místě k dispozici.

„Uvědomujeme si, že touto akcí, tímto symbolickým poděkováním a vyjádřením uznání vyvoláme spoustu emocí a nevole i mezi některými našimi příznivci,“ řekli aktivisté deníku FORUM 24. „Policistku známe z mnoha předešlých demonstrací a víme, že obviňování z provokace a z vyvolávání tzv. policejního teroru je prostě nepřijatelné.“

V prohlášení aktivistické skupiny se pak píše: „Nechceme, aby tato akce byla brána jako podpora vládě Andreje Babiše. Jsme též rozčarováni chaotickým postupem ministrů, ale jsme si vědomi, že opatření v boji proti covidu-19 jsou nutná. Zásadně odmítáme různé mýty o celosvětovém spiknutí, odmítáme bagatelizaci nemoci covid, neúčinnost roušek a další podobné nesmysly. Tato akce má jediný účel. Poděkování policistům, kteří dělají pořádně svoji práci.

Proti zmíněným dezinformacím či přímo úmyslným lžím a za zásah policie se postavili i někteří opoziční politici. Helena Langšádlová, poslankyně za TOP 09, pro deník FORUM 24 uvedla: „Je důležité, aby policie věděla, že část veřejnosti oceňuje její práci a stojí za ní. Na sněmovní úrovni se už dlouho zabývám problematikou dezinformací. Doteď jsem si ale myslela, že jejich dopady budou jen v rovině politické, například že lidé budou ve větší míře volit extremisty. Nikdy bych si nepomyslela, že to nakonec může stát lidské životy.“

Senátor Tomáš Czernin (TOP 09) vzkázal: „Vypouštět na veřejnost dezinformace, že to byly policejní složky, kdo vyvolal násilné střety na Staroměstském náměstí, je nehoráznost nejhrubšího zrna. Z pracovních důvodů se dnes bohužel nemůžu dostavit osobně, ale aspoň takto na dálku bych neprávem nařčené a napadené policistce vyslovil svoji podporu stejně jako všem jejím kolegům i nadřízeným, kteří naopak odvedli dobrou práci a zabránili ještě větším škodám. Důvěra v tyto složky je v současné nelehké situaci důležitější než kdy jindy.“

Dekomunisti

Na závěr aktivisté všechny květiny spolu s knihou se vzkazy odvezli na policejní ředitelství v Praze.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner