Vládní souhlas k návrhu Andreje Babiše o zavedení elektronické evidence tržeb děsí majitele restaurací a hospod. Podle jejich názoru se nedotkne pouze vlastníků zařízení, ale velmi důrazně postihne i jejich zaměstnance a zákazníky. Nejvíc se takzvaných registračních pokladen obávají hostinští na menších městech a na vesnicích, klidní ovšem nezůstávají ani podnikatelé v Praze. Ceny prý budou muset stoupnout a určitě přijde vlna propouštění.
Kromě Evidence bude hrobníkem pro restaurace a hospody i protikuřácký zákon, myslí si podnikatelé. „Kdo přežije, že se v jeho podniku nebude moct kouřit, dostanou ho ty kasy,“ řekl Svobodnému fóru majitel pražského baru. „Nás se moc ten zákaz cigaret nedotkne, protože naše klientela je z velké části z ciziny a tam jsou na nekouření v barech zvyklí,“ vysvětluje. Ale elektronická evidence tržeb prý postihne i jeho podnik. „Budu muset radikálně zredukovat počet zaměstnanců a nějak rozdělit směny. A taky zdražím. Vůbec nikdo nám doteď nevysvětlil ani to, jak se bude nakládat s dýšky pro personál. Přitom ta tvoří významnou část jejich výdělku,“ říká.
Tento model totiž funguje v naprosté většině restaurací a barů, kde nemá personál lukrativní smlouvy. Aby si majitel mohl dovolit víc zaměstnanců a tím i lepší servis pro zákazníky, takzvané tipy rozděluje mezi své zaměstnance. „Když si ale teď představím, že mi přijde kontrola a zcela nesmyslně jí nebude vadit, že mám manko, ale naopak, že mám v kase víc peněz, riskovat nebudu a dýška zruším,“ říká majitel prosperujícího podniku.
Jsou to snadné počty asi jako desetkrát deset
Jediné řešení je prý ve zvýšení platů zaměstnancům a částečném propouštění. „Nemám takové tržby, abych tady mohl pod takovým diktátem dát práci tolika lidem. Budou pracovat v menším počtu a víc hodin,“ nastiňuje svou vizi do budoucna podnikatel. „Je logické, že když na to nebudu mít, s někým se rozloučím, nebo budu muset zavřít. Není těžké si to spočítat, jde o takovou triviální věc, jako je násobit desetkrát deset,“ dodává.
Obsluha bude hledat práci v jiném oboru
Řešení propouštěním budou podle zjištění Svobodného fóra volit v několika pražských podnicích. Dokonce i v těch zaběhnutých a vydělávajících. Obsluha se tak víc než půl roku do zavedení zákona dostává do krizové situace. „Tuším, jak to dopadne s námi, kteří jsme vlastně jen nosítka. Budu si hledat práci v jiném oboru. Naštěstí ještě studuji, takže tuhle práci mám jen jako přivýdělek, ale nedokáži si představit, co budou dělat lidé, kteří se celý život živí jako číšníci a servírky,“ říká jedna ze slečen pracujících za barem. Ještě horší situace než v Praze ovšem zřejmě nastane na vesnicích a malých městech. Tam je totiž investice i několika tisíc navíc skutečností, kterou si majitelé nebudou moci dovolit a raději své podniky rovnou zruší.