Kvůli cigaretě zabil Ukrajinec kamarádova strejdu, tvrdí dezinformace. Policie poslala jasný vzkaz

Ilustrační foto (ČTK / Petr Švancara)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK / Petr Švancara

Po internetu se šíří zpráva, podle které ve středu na nádraží v Chebu zabil Ukrajinec českého občana. Nechtěl mu prý dát cigaretu, tak ho podřezal. Informace však není pravdivá. Na sociální síti policie oznámila, že žádnou podobnou událost nešetří.

Podle informace, která se šíří po sociálních sítích, Ukrajinec zabil občana České republiky ve středu. Požádal ho o cigaretu, kterou mu ale Čech odmítl dát. Proto ho „zapíchl nožem do krku“. V pátek má podle příspěvku na internetu pohřeb. Člověk, který na sociální síti zprávu šíří, zabitého Čecha označuje jako strejdu svého známého.

Policisté však něco takového odmítají. „Můžeme uklidnit veřejnost, že o ničem takovém nevíme a žádný podobný incident neprověřujeme. Páteční pohřeb něčího strejdy však vyvrátit nemůžeme,“ oznámila policie na twitteru. Na zprávu upozornil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Jde tak jen o další dezinformaci o Ukrajincích, kteří před válkou s Ruskem uprchli do České republiky. Například senátorka Jana Zwyrtek Hamplová na sociální síti sdílela informaci, že obyvatelé Olomouckého kraje dostávají od hygieny dopisy, podle kterých se mají nechat vyšetřit na tuberkulózu.

Důvodem měla být přítomnost ukrajinských vojáků, kteří jsou na výcviku ve vojenském újezdu Libavá. Senátorka navíc není jediná, kdo podobné sdělení šíří. Krajská hygienická stanice však něco takového odmítá a zprávu označila za falešnou.

()

„Obyvatelé Olomouckého kraje, kde probíhá výcvik ukrajinských vojáků, dnes obdrželi dopisy od hygieny, v nichž všechny žádají, aby se nechali neplánovaně vyšetřit na tuberkulózu,“ napsala senátorka Zwyrtek Hamplová na sociální síti.

Nic takového však není pravda, krajská hygienická stanice označila celou zprávu jako falešnou. „Prostřednictvím sociálních sítí a emailové komunikace se v současné době šíří falešné oznámení obsahující výzvu k mimořádnému vyšetření a preventivní prohlídce na tuberkulózu s odkazem na Krajskou hygienickou stanici Olomouckého kraje podepsané vedoucí oddělení protiepidemického Mgr. Barborou Hanákovou,“ reagovala Krajská hygienická stanice na svém webu, s tím, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou e-mailů a následně sociálních sítí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články