Další řemeslný jarmark je v ohrožení kvůli EET. Jde o unikátní trhy v Turnově. Mimořádné jsou tím, že sem jezdí řemeslníci, kteří jsou v mnoha případech posledními nositeli svého řemesla. Někteří jsou držiteli ocenění ministerstva kultury v oblasti řemeslných tradic. Zdá se však, že už příští rok nepřijedou.

„Mnozí z řemeslníků, kterým je sedmdesát a více let, mi už napsali, že k nám letos zřejmě přijedou naposledy právě kvůli EET. Ti lidé jsou celý týden v dílně, v pátek večer zabalí, přijedou na trhy, v neděli večer se vrátí a znovu se věnují práci v dílně. Moc je obdivuji, že stará řemesla ještě udržují. Snad někdo z těch, kdo rozhodují, dostanou do té doby rozum. Když sem právě tihle lidé přestanou jezdit, ztratí trhy smysl a přestanu je pořádat. Možná že se v budoucnu změní v nějaké městské slavnosti, ale v této podobě jsou unikátní přehlídkou rozmanitosti řemeslné výroby nejen našeho regionu, ale i celé České republiky,“ řekla Deníku ředitelka pořádajícího Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová.

Právě od příštího roku začně EET platit pro drobné výrobce. Ti, kteří na trzích prodávají nakoupené zboží, musejí mít EET už teď. Někteří se už setkali s tisícovými pokutami, jak se můžete dočíst například ZDE.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Michal Závada
Michal Závada
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora