Kvůli Koněvovi křičí, ale ostatky legionářů leží v ruské Samaře na skládce

Ostatky československých legionářů leží v těchto místech. Na skládce ve města Samara. (ČT)

Ostatky československých legionářů leží v těchto místech. Na skládce ve města Samara. | FOTO: ČT

Zatímco dnešní ruský režim hlasitě protestuje, že chce pražská městská část přemístit pomník maršála Koněva, o hroby našich legionářů v Rusku se nepečuje. A to kvůli přístupu ruské vlády a samospráv. Prázdné podstavce pořád čekají, aby se na ně mohly umístit připravené pomníky legionářů.

Jak to vypadá, když jde o památku našich legionářů v Rusku, zjistil pro pořad Reportéři ČT na místě redaktor Tomáš Vlach.

Web ČT uvádí: „V Samaře v evropském Rusku legionáři v létě 1918 vedli se svými protivníky bolševiky nejtvrdší boje. Dnes je na místě skládka. Před několika lety na ni nákladní auta převezla starý hřbitov, kde spočívaly i ostatky československých vojáků. Pohřebiště muselo ustoupit nákupnímu centru poblíž samarského nádraží. U něj už sedmým rokem stojí prázdný podstavec. Česko se po celou dobu snaží dosáhnout toho, aby na něj místní úřady dovolily umístit památník, který leží připravený ve skladu.“

Stejné je to v Novokujbyševsku, kde je prázdný podstavec u železniční stanice Lipjagi. Marně se čeká na povolení k instalaci pomníku.

„Nikdo ruskou stranu netlačí do toho, aby věnovala do našich pomníků miliony. Na našem ministerstvu obrany jsou na to vyčleněny peníze. Jde jenom o to, udělat vstřícný krok a dovolit, aby naše ministerstvo mohlo nechat postavit ten pomník. Tohle je v podstatě to, co bohužel v dnešní době chybí, a spíše se hledají sporná místa a hledá se, jak nevyjít vstříc a jak to neudělat,“ říká pro ČT historička Dagmar Martinková.

Je jasné, že v dobách SSSR byla památka legionářů v nemilosti, protože stáli proti bolševikům. Dnes Kreml obratně vybírá z historie to, co se mu zrovna hodí. Jednou něco z carských tradic, jindy sovětských. Vždycky tak, aby si každý přišel na své. Ta zmatená směs má ale jedno pojítko: ukázat, jak bylo Rusko v minulosti velké a slavné.

Lenin dál leží na Rudém náměstí, kde je předmětem pokračujícího ponurého kultu, zatímco v zemi kvete primitivní kapitalismus mafiánského typu. Pro naše vojáky je skládka dost dobrá. Pochopí někdy na Východě, proč ostatním někdy tak trochu lezou na nervy?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články