O střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše se mluví v Evropském parlamentu již dlouho. Tuto středu mělo být na pořadu schvalování rezoluce na toto téma. Kvůli obavám ze šíření koronaviru však bude plánované čtyřdenní zasedání ukončeno předčasně už v úterý, a tak byl i tento bod, spolu s dalšími, odložen až na příští zasedání.
Podle uniklých informací by se do připravovaného textu rezoluce měly promítnout dozvuky nedávné kontrolní mise Výboru pro rozpočtovou politiku EP, jež se věnovala problémům českého předsedy vlády. A to nejen jeho střetu zájmů, ale také zneužívání unijních dotací. Z finálních výroků přítomných europoslanců jasně vyplývá, že vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů nepovažují za dostatečné opatření, jak dlouhodobě tvrdí předseda vlády.
Na adresu předsedkyně výboru Moniky Hohlmeierové, která kontrolní misi do ČR vedla, Babiš prohlásil, že je „totálně pomatená“. Jak napověděly následné reakce europoslanců, premiér si tím svou situaci zřejmě výrazně zkomplikoval. Podle očekávání má být konečné znění rezoluce mnohem tvrdší, než bylo původně zamýšleno.
Během pobytu unijní delegace v Česku navíc Babiš obvinil české europoslance Mikuláše Peksu (Piráti) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) z vlastizrady, jelikož v Evropském parlamentu otevírají téma jeho střetu zájmů. Jejich chování je prý v přímém rozporu s postoji české vlády. Proti tomu se obratem ohradili nejen sami europoslanci, ale také předsednictva jejich stran. „Upozornit na vaše zlodějiny není zrada vlasti a vy nejste stát,“ reagoval šéf Pirátů Ivan Bartoš.
Tomáš Zdechovský již dříve sdělil, že po Babišových výrocích obdržel několik výhrůžek smrtí. Totéž potvrdil i Mikuláš Peksa a posléze také Monika Hohlmeierová. Všichni tři měli dohromady obdržet na 2500 urážlivých a výhružných zpráv a dopisů. Mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert tlumočil stanovisko Angely Merkelové, že politici musí mít možnost kriticky vyšetřovat, aniž by jim kvůli tomu něco hrozilo.
Právě z důvodu opakovaných výhrůžek se Zdechovský, který je zároveň místopředsedou KDU-ČSL, nakonec rozhodl, že se spolu se svým týmem do tvorby finálního znění rezoluce o střetu zájmů nezapojí. Na základě dohody v Evropské lidové straně převzala veškerá vyjednávání za frakci přímo Monika Hohlmeierová.