Babiš tvrdil, že jsme kvůli machinacím museli vrátit EU 35 miliard. Jenže všechno je jinak

Premiér Andrej Babiš na mimořádném summitu EU v Bruselu (ČTK)

Premiér Andrej Babiš na mimořádném summitu EU v Bruselu | FOTO: ČTK

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová oznámila, že předala policii analýzu evropského auditu čerpání dotací pro Agrofert. Premiéra Babiše toto šetření rozladilo a odkazoval na 35 miliard korun, které musely být údajně vráceny kvůli sporným evropským dotacím. Jenže žádné peníze se nevracely.

Předseda KSČM Vojtěch Filip  (ČTK)

„Informace ze zprávy jsme vyhodnotili a zvolili standardně další postup. Informace jsme postoupili dál. Naším partnerem je Policie České republiky,“ uvedla Bradáčová pro portál Seznam (6. 8. 2019). Bližší informace ke kauze, kde existuje vážné podezření z porušení pravidel střetu zájmů premiéra a vyplácení dotací Agrofertu, dnes nemůže podávat kvůli neveřejnému řízení. Ze závěrů auditu však vyplývá, že by Česká republika mohla vracet do evropské pokladny až 450 milionů korun.

Závažná zjištění

Vypracování analýzy oznámil počátkem června nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v České televizi. „To, co je tam napsané, je závažné a mohlo by to zavdávat podezření z trestného činu,“ prohlásil. Chtěl tehdy zjistit, jak vypadaly žádosti o dotace, kdo byl za ně odpovědný, kdo je podepisoval a kdo ve svěřenských fondech rozhodoval.

Místopředseda České advokátní komory Tomáš Sokol tehdy řekl serveru Echo 24, že by mohlo jít o spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a poškození finančních zájmů EU. „To by se případně dotýkalo těch, kteří schvalovali dotační postupy, s trestní sazbou až deset let,“ dodal.

„Nechce se mi věřit, že by odborník na úrovni nejvyššího státního zástupce docházel k tak ukvapeným závěrům místo toho, aby počkal na finální verdikt,“ reagoval na Zemana nedůtklivě premiér. „Touto svou horlivou iniciativou nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu.“

Takto si stěžuje vysoce postavený politik, který s novinářem (svým zaměstnancem) osobně domlouval útoky na konkurenci s využitím úniků ze živých policejních spisů. Podobných organizovaných kauz předvedly Mladá fronta DNES a Lidové noviny bezpočet, a v takových případech se jejich vlastník nad ctěním pravidel řádného a spravedlivého procesu nepohoršoval.

Pavel Zeman mu opáčil, že policie a státní zastupitelství musí konat vždy, jestliže se dozvědí o podezření z trestného činu, i když jde o předběžnou zprávu.

Babiš: Vrátili jsme 35 miliard

Babiš ve snaze odvrátit pozornost od vlastního problému zaútočil jiným směrem. Když se audit následně řešil v Poslanecké sněmovně, argumentoval chybami při čerpání dotací z minulosti. Je to klasická metoda ukázat prstem na ostatní, když má někdo sám máslo na hlavě.

„Za patnáct let členství České republiky v Evropské unii jsme na základě korupce, machinací s evropskými penězi, vrátili 35 miliard korun. A slyšeli jste někdy média, že by to někdo napsal?“ rozčiloval se a vyzval nejvyššího státního zástupce, aby se podíval na tyto „prošustrované“ peníze.

Jenže realita je jiná a premiér míchá jablka s hruškami. Na mysli měl finanční opravy uplatněné v programovém období v letech 2007 – 2013 v celkové výši 34,7 miliardy korun. Jak sdělilo deníku FORUM 24 Ministerstvo financí, jde o souhrnnou částku za stornované projekty se špatně nastavenými kritérii a v menší míře kvůli podezření z individuálního podvodného jednání.

Schillerová: Žádné peníze jsme EU nevraceli

Podstatné však je, že se z těchto prostředků nevracely do evropského rozpočtu žádné peníze, jak mylně uváděl premiér. Z toho důvodu, že tyto korekce byly iniciovány českými úřady, když zjistily a uznaly finanční nesrovnalosti. Nejde přitom o vracení peněz v pravém slova smyslu, ale při potvrzeném pochybení o okamžité krácení dotací z příslušného operačního programu na další projekty.

Andrej Babiš u Krajského soudu Bratislava kvůli spolupráci s StB (ČTK)

„Tyto opravy vzhledem k tomu, že byly vždy uplatněny ze strany členského státu, byly, resp. mohly být využity na financování dalších projektů, nesnižovala se o ně disponibilní alokace pro Českou republiku,“ potvrdilo deníku FORUM 24 Ministerstvo financí. Proč už tedy dávno ministryně Alena Schillerová neopravila svého šéfa, jestliže šíří zavádějící informace?

Ministerstvo financí dále uvádí, že jedinými případy ze zmíněného programového období, kdy finanční korekce uplatňovala přímo Evropská komise, jsou čtyři projekty v celkové výši 38 milionů korun.

Jde tedy zároveň o jediné obdobné případy jako kauza Agrofert, kdy hrozilo snížení částky pro příslušné operační programy. Přichází v úvahu ve chvíli, kdy členský stát odmítá zjištěné korekce uplatnit a peníze nadále požaduje. Zásadní prohlášení premiéra, že audit je útokem na Českou republiku, nikdo nepochybil a nic se vracet nebude, narýsovalo směr budoucího vývoje.

Kauza Agrofert je výjimečná

Jak uvádí Seznam (6. 8. 2019), částky, které se od chybujících žadatelů nepodařilo vymoci nazpět, musel stát vyplatit z rozpočtu. Jako v případě dosud největšího dotačního podvodu, operačního programu ROP Severozápad. Jedná se o téměř dvě miliardy korun, jež se z programu vyplatily na projekty, které dotaci získat neměly, a Česká republika jejich proplacení nepožadovala.

Pokud tedy došlo k podvodnému jednání, šetřily ho orgány činné v trestním řízení. Proto je apel na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana bezpředmětný a je jen vynucenou obranou, jelikož je policií prověřován i Agrofert.

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman (ČTK)

Především je ale jasné, že ani jedna koruna z miliard, na které Andrej Babiš upozorňuje, se netýkala firem vlastněných členem vlády, navíc v tak rozsáhlém konfliktu zájmů. A už vůbec neplatí, že by se taková kauza právě z tohoto důvodu řešila na půdě Evropského parlamentu, a je důvěrně známá nejen Evropské komisi, ale i všem evropským státníkům.

Samozřejmě je možné znovu probírat starší případy neoprávněného čerpání dotací, ale tím se premiér neočistí.

 

 

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]