Kvůli migrantům skončil ve vězení. Český řidič naletěl podvodníkům

Ilustrační foto  (lavoixdunord.fr)

Ilustrační foto | FOTO: lavoixdunord.fr

Dva roky vězení dostal ve Francii český řidič kamionu, který se měl pokusit dostat do Velké Británie 2O nelegálních migrantů z Albánie. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se Luděk Vaculík z Karlovarska stal obětí podvodného inzerátu.

Lidovecký politik tvrdí, že inzerát nabízel letní brigádu šoférům s řidičským oprávněním nad 7,5 tuny. Mělo jít o převoz nábytku z Belgie do Londýna. „Inzerát sliboval za jednu točku 1100 euro, nikoliv 130 000 Kč, jak se objevilo v některých českých médiích,“ uvádí na pravou míru Zdechovský, který se případy sankcionovaných řidičů dlouhodobě zabývá.

Řidič si měl vyzvednout auto v Londýně a odjet s ním do Belgie. Tam byl údajně odvezen na hotel, aby si odpočinul. „Ve dvě hodiny ráno byl přivezen zpět k automobilu s tím, že dnešní nakládka se nestihne, ale v Londýně na něj čeká jiný náklad,“ popsal europoslanec s tím, že po prohlídce kamionu šofér nezjistil nic neobvyklého. V nákladovém prostoru bylo jen několik palet.

(ZDF)

Luděk pak s tímto nákladem bez problému projel přes tři francouzské kontroly, migranty objevil až speciálně vycvičený pes na britských hranicích, který v návěsu objevil skrytou přepážku. Za ní se ukrývalo dvacet Albánců, kteří následně tvrdili, že řidič musel o všem vědět.

„Soud odsoudil pana Vaculíka na dva roky s tím, že se řidič odmítl odvolat. Budu proto usilovat o převoz do České republiky,“ dodává Zdechovský. Luďek je nyní umístěn ve stejné věznici jako Jiří Sagan, který se dostal do problémů při podobné situaci. V jeho kamionu loni objevili francouzští policisté 15 Iráčanů.

Podle Saganových slov uprchlíci museli do kamionu vlézt ve chvíli, kdy spal. Od soudu však nakonec dostal letos v lednu také dva roky za mřížemi.

 

Varování českých řidičů

Podobné podvodné inzeráty, které slibují během léta dobrý přivýdělek, se podle slov europoslance objevily v řadě evropských zemí. Má jít například o Slovensko, Polsko a Maďarsko.

„Pravděpodobně jde o činnost organizované skupiny původem z Balkánu, která dlouhodobě působí na území Francie a Belgie. Maximální obezřetnost od všech řidičů je proto skutečně na místě,“ varuje europoslanec Zdechovský s tím, že celým případem se již začal zabývat speciální útvar evropské policejní agentury Europol ve spolupráci se specializovanými policejními útvary na boj s organizovaným zločinem národních států.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]