Kvůli Rusku obnoví Lotyšsko povinnou vojenskou službu

Lotyšský voják na cvičení (SGT Christina M. Dion, wikimedia, CC BY-SA 2.0)

Lotyšský voják na cvičení | FOTO: SGT Christina M. Dion, wikimedia, CC BY-SA 2.0

Lotyšsko se chystá v příštím roce obnovit povinnou vojenskou službu. Podle agentury AFP to v úterý oznámil lotyšský ministr obrany Artis Pabriks. Důvodem je rostoucí napětí v regionu kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

„Stávající lotyšský vojenský systém dosáhl svého limitu. Zároveň nemáme důvod se domnívat, že Rusko změní své chování,“ řekl Pabriks novinářům.

()

Povinná vojenská služba bude podle plánů ministerstva obrany zavedena do pěti let. Lotyšský veřejnoprávní server LSM upřesnil, že od roku 2023 do roku 2028 bude možné vstoupit do armády dobrovolně a poté se odvod stane pro muže ve věku 18 až 27 let povinným. Služba potrvá rok, z čehož měsíc bude dovolená. Zavedení služby musí schválit parlament.

Pobaltská země s necelými dvěma miliony obyvatel, která je rovněž členem Evropské unie, hraničí s Běloruskem a Ruskem.

Povinná vojenská služba byla v Lotyšsku zrušena po vstupu země do Severoatlantické aliance. V současnosti má Lotyšsko v aktivní službě jen 7500 vojáků a členů národní gardy, které podporuje 1500 vojáků NATO, píše AFP.

Ministr Pabriks v úterý rovněž informoval o záměru vybudovat vojenskou základnu poblíž města Jekabpils, která bude ležet blíže ruské hranici než současná základna Adaži.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]