Kvůli nedostatku potřebných technologií v důsledku sankcí vyhlášených proti Rusku po Putinově vpádu na Ukrajinu v únoru 2022, nemá ruská armáda odpovídající techniku pro zjišťování vojenských informací na ukrajinském bojišti. Do služby se tak vrátí špionážní letoun M-55 z doby Sovětského svazu.
„Rusko zřejmě zvažuje uvedení výškového průzkumného letounu M-55 ze sovětské éry zpět do provozu. S dostupem přes 20 kilometrů bylo nedávno použito jako platforma pro výzkum Země. Letoun však na sobě nesl vojenský průzkumný modul, vyvinutý pro použití na ruských stíhacích letounech,“ zjistila britská rozvědka.
Podle britských expertů je zásadním ruským nedostatkem neschopnost vytvořit dostatečnou kapacitu pro zpravodajství, sledování, získávání cílů a průzkum (tzv ISTAR, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance). Takové informace jsou totiž rozhodující pro včasné a přesné stíhání cílů vzdušnými, námořními či pozemními silami.
„Existuje reálná možnost, že se M-55 vrátí do frontové služby, aby posílily omezené schopnosti Ruska ISTAR nad Ukrajinou,“ konstatují Britové. Provoz ve vysokých letových hladinách totiž umožňuje senzorům pracovat i ze značné vzdálenosti. M-55 tak bude zjišťovat informace o bojišti na Ukrajině z bezpečí ruského vzdušného prostoru.
Mjasiščev M-55 je speciální dvoutrupý průzkumný letoun, jehož první let se uskutečnil v roce 1978. Stroj měří na délku 22,8 metru a rozpětí křídel činí necelých 37,5 metru. V maximální letové hladině 20 kilometrů se dokáže pohybovat rychlostí 750 km/hod. Do maximální letové hladiny je schopen vystoupat během 35 minut a ve vzduchu vydrží 6,5 hodiny. Poháněn je dvojicí dvouproudových dvourotorových motorů Solovjev D-30 s dvoustupňovými turbínami. Při přistání potřebuje dráhu dlouhou aspoň 780 metrů.