Kvůli stavu rozpočtu letos není na přidání, řekl odborářům Marian Jurečka

Marian Jurečka (KDU-ČSL) (ČTK)

Marian Jurečka (KDU-ČSL) | FOTO: ČTK

Odboráři se s lídry koaličních stran nedohodli na navýšení platů pro letošek kvůli vysoké inflaci. Budou hledat cesty, jak přesvědčit vládu ke změně postoje. Po jednání s šéfy vládních stran to řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek. Ministr práce a šéf vládních lidovců Marian Jurečka uvedl, že kabinet kvůli stavu rozpočtu prostor pro letošní přidání nevidí, je ale připraven navýšit platové tarify od ledna o pět procent. Platí ale dřívější dohoda, že od září by se měly o deset procent navýšit zmrazené výdělky.

„Jednoznačně je tady z naší strany zklamání. Budeme hledat cesty, jak apelovat na vládu, aby rozhodnutí změnila… Stávka je poslední prostředek, něco jako válka. Věříme pořád, že vláda bude vnímat realitu,“ řekl Samek.

(Týdeník FORUM)

Odbory žádaly kvůli vysoké inflaci pro pracovníky veřejných služeb a správy přidání buď od srpna, nebo od září. Pro lidi se zmrazeným platem požadovaly navíc deset procent a pro učitele a zdravotníky pevnou částku 700 až 1000 korun. Pro všechny pak chtěly vyjednat další zvýšení od ledna. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo začátkem června do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují.

Výdělek se pro letošek zmrazil úředníkům, stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím. Od září by se jim tarify měly podle dřívější dohody zvednout o deset procent. Podle Jurečky se to týká asi 305 000 zaměstnanců.

Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna navýšil základ platu neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Plat by jim měl růst od ledna. „S ohledem na vývoj rozpočtu tady za vládní koalici (pro letošek) prostor nevidíme,“ uvedl Jurečka. Podle něj je ale vláda připravena tarify od ledna zvýšit o pět procent. Bezpečnostním sborům by se měl základ od ledna podle dřívější dohody upravit o deset procent. Pracovníci úřadů práce by měli letos dostat mimořádné odměny, dodal ministr.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával letos v prvním čtvrtletí veřejný sektor 712 100 lidí. Průměrný plat činil 40 352 korun. Meziročně se zvedl o dvě procenta. Polovina pracovníků pobírala víc než 37 633 korun. Inflace v červnu meziročně dosáhla 17,2 procenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]