Kyjev musí kapitulovat za ruských podmínek, napsal ve chvíli, kdy Rusové ustupují, Medveděv

Dmitrij Medveděv (Duma.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Dmitrij Medveděv | FOTO: Duma.gov.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace a bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv napsal ve chvíli, kdy ukrajinská armáda vytlačuje ruskou armádu z okupovaných území, že Rusko stále požaduje ukrajinskou kapitulaci.

„Jistý Zelenskyj prohlásil, že s těmi, kdo kladou ultimáta, nepovede dialog. Současná ultimáta jsou však před budoucími požadavky jen dětskou hrou. A on je zná: totální kapitulace kyjevského režimu za podmínek Ruska,“ napsal na svůj telegramový účet Dmitrij Medveděv.

Okomentoval tak nedávné prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že s Ruskem před ukončením války jednat nebude. Během panelové diskuse na 17. zasedání Jaltské evropské strategie řekl: „Chceme ukončit válku, ale prostor a příležitosti se změnily. Společnost nechce mluvit s teroristy.“ Navíc zdůraznil, že v případě ruské strany není jisté, že jakékoliv své sliby dodrží. Podle prezidenta Zelenského je nejprve nutné, aby Ruská federace opustila ukrajinská území a přestala se chovat jako terorista, teprve pak bude možné mluvit o diplomacii.

(Týdeník FORUM)

„Abychom k nim mohli otevřít diplomatický koridor, musejí ukázat politickou vůli, že jsou připraveni vrátit zemi někoho jiného. Pak můžeme mluvit alespoň o některých bodech, které otevírají určité diplomatické kroky,“ poznamenal Volodymyr Zelenskyj.

Medveděv však i ve chvíli, kdy Ukrajinci dobyli zpět Balakliju, Izjum a osvobodili přibližně 2500 kilometrů čtverečních svého území a kdy ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov prohlásil že protiofenziva proběhla mnohem lépe, než se očekávalo, požaduje „úplnou kapitulaci Ukrajiny za vlastních podmínek“.

Na rozdíl od Medveděva však ve chvíli, kdy ukrajinské ozbrojené síly osvobozují osady Charkovské oblasti, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že Moskva jednání s Ukrajinou neodmítá. „Neodmítáme vyjednávat, ale ti, kteří to odmítají, by měli pochopit, že čím déle budou tento proces zdržovat, tím obtížnější pro ně bude s námi vyjednávat,“ uvedl doslova Lavrov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články