Kyjev navštívila šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiová (ČTK)

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiová | FOTO: ČTK

Šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v sobotu navštívila Kyjev, kde se setkala s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Poděkovala mu za boj, který Ukrajinci svádějí za svobodu. Pelosiová je podle agentury AP dosud nejvýše postavenou americkou zákonodárkyní, která přijela na Ukrajinu od začátku ruské invaze do této východoevropské země.

Zelenskyj dnes ráno na svém telegramovém účtu zveřejnil krátké video, kde vítá americkou delegaci z Kongresu vedenou Pelosiovou. „Navštívili jsme vás, abychom vám poděkovali za váš boj za svobodu,“ sděluje šéfka americké Sněmovny reprezentantů ukrajinské hlavě státu. „Jsme na hranici svobody a váš boj je bojem za všechny. Naším závazkem je být tady pro vás, dokud tento boj neskončí,“ dodala Pelosiová.

(Týdeník FORUM)

Podle ruské služby BBC Zelenskyj označil USA za vůdčí zemi v podpoře Kyjeva v jeho boji proti ruské agresi a poděkoval za pomoc při ochraně suverenity a územní celistvosti Ukrajiny. „Zvítězíme a zvítězíme společně,“ prohlásil ukrajinský prezident ve videu, které zveřejnila Pelosiová na twitteru. „Jsme tady, dokud nezvítězíte,“ reagovala šéfka Sněmovny reprezentantů.

V oficiálním prohlášení Pelosiová uvedla, že delegace amerického Kongresu cestovala do Kyjeva, aby světu vyslala vzkaz, že Spojené státy stojí pevně na straně Ukrajiny. Zelenskyj podle ní jasně vyjádřil, že Ukrajina potřebuje více bezpečnostní, ekonomické a humanitární pomoci, aby se vypořádala s ničivými následky „ďábelské invaze“ ruského prezidenta Vladimira Putina. „Naše delegace hrdě předala zprávu, že další americká podpora je na cestě,“ uvedla.

Během následné tiskové konference v polském Řešově (Rzeszów) Pelosiová upřesnila, že delegace čítající půl tuctu amerických zákonodárců se Zelenským jednala v sobotu, hovory trvaly asi tři hodiny. „Byli jsme hrdí na to, že jsme mu mohli předat poselství jednoty od Kongresu Spojených států, poselství uznání od amerického lidu za jeho vůdcovství a obdiv k ukrajinskému lidu za jeho odvahu,“ řekla Pelosiová podle agentury AP.

Výprava americké delegace do ukrajinské metropole nebyla předem veřejně ohlášená. Pelosiová v hierarchii americké moci následuje za prezidentem Joem Bidenem a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, upozornila AP, podle níž je návštěva významným projevem pokračující americké podpory. AP zároveň podotkla, že delegace v čele s Pelosiovou Kyjev navštívila jen několik dní po návštěvě generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, během jehož pobytu Rusko podniklo na Kyjev raketové útoky.

Eric Drooker

Ukrajinu před týdnem navštívili americký ministr zahraničí Antony Blinken společně s ministrem obrany Spojených států Lloydem Austinem. Podle agentury Reuters slíbili Ukrajincům a dalším zemím regionu pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard Kč), přičemž Kyjevu má připadnout 322 milionů dolarů, a oznámili postupný návrat amerických diplomatů na Ukrajinu.

Prezident Biden tento týden požádal Kongres mimo jiné o vyčlenění dalších 33 miliard dolarů (zhruba 770 miliard korun) na pomoc Ukrajině.

Americká delegace vedená Pelosiovou má nyní v plánu setkat se ve Varšavě s polským prezidentem Andrzejem Dudou a dalšími představiteli země.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články