Kyjevský soud rozhodl o ruském vojákovi. Do konce života bude za mřížemi

Jednadvacetiletý seržant Vadim Šišimarin byl shledán vinným (ČTK/AP/Natacha Pisarenko)

Jednadvacetiletý seržant Vadim Šišimarin byl shledán vinným | FOTO: ČTK/AP/Natacha Pisarenko

Ukrajinský soud v pondělí odsoudil na doživotí ruského vojáka za zavraždění neozbrojeného civilisty, informovaly tiskové agentury. Soud v Kyjevě byl prvním procesem týkajícím se válečných zločinů od začátku ruské invaze na Ukrajinu na konci února.

Jednadvacetiletý seržant Vadim Šišimarin byl shledán vinným, že 28. února na rozkaz jiného ruského vojáka zastřelil z okna auta dvaašedesátiletého Ukrajince ve vsi Čupachivka na severovýchodě Ukrajiny. Svou vinu přiznal.

(Týdeník FORUM)

Šišimarin v pátek soudu řekl, že svého činu lituje a že neměl v úmyslu zabít. “Lituji toho, co jsem udělal. Byl jsem v té situaci nervózní. Nechtěl jsem zabít,” dodal mladý muž s oholenou hlavou. O den dříve vypověděl, že jednal na přímý rozkaz.

Vdova po Oleksandru Šapulinovi podle agentury Unian před soudem uvedla, že požaduje pro okupanta doživotí, ale že nebude proti, pokud ruského vojáka vymění za zajaté ukrajinské vojáky z oceláren Azovstal v Mariupolu. “Jestli (Šišimarina) vymění, a to i za naše obránce z Mariupolu, nebudu proti, budu pro,” řekla.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, na jehož rozkaz válka proti Ukrajině před 89 dny začala, dnes ještě před vynesením verdiktu řekl, že Rusko bude hledat způsoby, jak pomoci vojákovi souzenému v Kyjevě. “Samozřejmě nás zajímá osud našeho občana,” řekl Dmitrij Peskov podle agentury TASS. “Osud každého ruského občana má pro nás prvořadý význam,” uvedl. Dodal, že Moskva bohužel prakticky nemá možnost, jak bránit zájmy vojáka na místě, protože ruské zastupitelské úřady na Ukrajině nefungují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články