La Stampa: Většina ruského materiálu pro Itálii je k ničemu

printscreen

Velitel ruského kontingentu na letišti u Říma | FOTO: printscreen

Přibližně 80 procent zdravotnického materiálu, který dodalo Rusko Itálii, je nepoužitelná, píše italský deník La Stampa s odvoláním na zdroje z vysoké politiky.

Pokud záběry dlouhého konvoje ruských vojenských aut na italských silnicích v někom vyvolaly očekávání masivní materiální pomoci, musí být zklamaný. Rusko po telefonátu svého vůdce Vladimira Putina s italským premiérem Giuseppem Contem z minulé soboty poslalo do Itálie na 600 plicních ventilátorů a 100 armádních virologů a epidemiologů. Dodávku provázely záběry vojenských aut na cestě z Říma do epicentra nákazy v Bergamu.

„Osmdesát procent dodaného ruského materiálu je buď úplně k ničemu, anebo má pro Itálii jen omezený přínos. Je to zkrátka jen o málo víc než pouhá zástěrka,“ cituje La Stampa svůj nejmenovaný zdroj. Ruské zásoby podle něj tvoří především dezinfekční vybavení, polní laboratoř pro sterilizaci a úkony chemické prevence a podobné vybavení.

Zdroje La Stampy si stěžují na to, že Putin svou humanitární dodávkou opatřenou samolepkami s nápisem „Od Ruska s láskou“ jen využívá geopolitické a diplomatické příležitosti, zatímco Conte tuto pomoc přijal jen proto, aby udržel dobré vztahy s Moskvou.

Ruskému velvyslanci v Itálii Sergeji Razovovi se zpráva citovaného italského listu nelíbila a označil ji za zvrácenou. „Takovéto útoky jsou výplodem zvrácené mysli, podle níž za nezištnou touhou pomoci spřáteleným lidem stojí zákeřné myšlenky,“ vzkázal Razov přes hlásnou troubu Kremlu, agenturu Ria Novosti.

V Itálii zemřelo na onemocnění způsobené koronavirem již 8200 lidí, což je víc než v kterékoli jiné zemi. Počet nakažených v Itálii podle serveru Statista.com přesáhl 80 000.

Zprávu publikoval rovněž deník The Moscow Times.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner