Laboratoře hlásí další rekord. Ve čtvrtek přibylo přes 27 tisíc nakažených

ilustrační foto (AdobeStock)

ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Za čtvrtek laboratoře v Česku odhalily 27 717 nakažených covidem-19. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie v březnu loňského roku. Epidemie tak stále nabírá na síle. V nemocnicích je přes šest tisíc pacientů. Vyplývá to z čísel ministerstva zdravotnictví.

Česká republika je podle nákaz covidem za týden druhou nejvíce zasaženou zemí Evropské unie, hůře je na tom už jen Slovensko. Na nejvyšší hodnotu od začátku epidemie vystoupala ve čtvrtek také týdenní incidence. Na sto tisíc obyvatel připadá 1231 případů, ještě před týdnem to bylo o 384 případů méně.

()

Nejhorší situace je na Moravě. V Olomouckém kraji připadá na sto tisíc obyvatel přes 1700 nově nakažených za posledních sedm dní, ve Zlínském je to 1561, v Jihomoravském pak 1474 případů. Pod tisícovkou případů se drží už jen kraje Liberecký, Královéhradecký a Ústecký.

V nemocnicích podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví leží 6024 pacientů, v těžkém stavu je 895 z nich. Takto vysoká čísla byla naposledy na začátku letošního dubna. Čtvrteční počty hospitalizovaných jsou ve srovnání se středou zhruba o stovku nižší, číslo se však může ještě měnit.

Kvůli špatné epidemické situace končící vláda Andreje Babiše (ANO) rozhodla o dalším zpřísnění opatření. Od půlnoci platí v Česku opět nouzový stav, vyhlášený je na 30 dní. Od páteční 18. hodiny je pak zakázáno pořádání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů. Restaurace, bary či kluby musejí mít zavřeno mezi 22:00 a 05:00. Na kulturní představení, sportovní utkání a vzdělávací akce bude moci maximálně 1000 sedících osob, na další hromadné akce pak 100 lidí. Možná budoucí vláda koalice SPOLU a Pirátů se Starosty bude opatření respektovat, podle jejího AntiCovid týmu jsou ale přijímaná ve zmatku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články