Landa chtěl útokem na hygieniky získat informace. My chceme taky. Dane, dáš mi rozhovor?

Daniel Landa (ČTK)

Daniel Landa | FOTO: ČTK

Před 32 lety jsme dostali přes hubu, abychom se my, teoreticky nevinní studenti, neprozíravě chápaní veřejností jako budoucnost národa, stali spouštěčem. Naše studentská revolta zahájená policejními obušky neporazila bolševismus, my byli jen rozbuška dlouho střádaného tlaku. Rozbuška, která zapálila veřejnost jinak tupou i v momentě sebeobětování Jana Palacha. Po 32 letech na naši demokracii zle sahá tlupa lidí propadlých středověkému myšlení, antivaxerů, kteří se stávají celospolečenskou hrozbou. Proč je vede muž mého věku, který je celonárodně slavný a zlo totality pamatuje?

Nejprve tykačka: Nezařadil jsem se mezi hulváty, co veřejně známým starším mužům, za kterými stojí kus práce, a proto by se k nim měli chovat zvlášť slušně, na internetu a často i na ulici tykají. S Danielem si – možná dvacet let – tykáme v reálném světě. On mi odpustil mé články, že zakládat řády s gramatickou chybou v názvu je v 21. století fakt trapný, já mu odpustil, když na koncertech říkal, že vypadám jako Glum, protože je to pravda.

Týdeník FORUM (TF)

Vůdce řvoucí lůzy

Viděl jsem ty lidi zblízka. Cestou z rehabilitace jsem z nevědomosti napochodoval do davu „volňásků“, co mlátili do policistů ve Sněmovní ulici. Byli to nebezpeční násilníci, půlka z nich pod vlivem. A pár z nich jsem, myslím, zamlada znal – to chodili na demonstrace neonacistů. Před rozhovorem pro FORUM 24 utekl rasistický vrah Pechanec, který je nově antivaxerem. Proti očkování se postavil všechen rmut postmoderní reality: rasističtí islamofobové i Dobrem oplývající léčitelé. Pak se do jejich neurčitého čela, spíše jako zastřešující symbol a hlava hnutí než nějaký skutečnou organizaci ovládající šéf, postavil Daniel Landa. Chtěl jsem s ním udělat – zcela vážný a neagresivní, je nám dohromady přes sto let – rozhovor. Poslal jsem mu všemi kanály – především přes produkční divadel, kde jsou s ním v kontaktu – velmi slušný dopis. Rozhovor jste nečetli. Svou proměnu ve vůdce hnutí středověké nevědomosti Daniel našim čtenářům vysvětlit nechtěl. Před několika dny jsem psal ze svého přecitlivělého a (přes zprofanovanost toho slova) snad i vlasteneckého hlediska o neomluvitelném útoku na hygienické stanice. To jest útoku na zdravotnickou ochrannou strukturu státu v době epidemie. Na serveru Landovy iniciativy se psalo:

„ZAHLŤME NEPRODLENĚ HYGIENY aneb Šikanou proti šikaně!“

„Krajské hygienické stanice začaly velmi tvrdě kontrolovat dodržování protiústavních opatření Ministerstva zdravotnictví – v hospodách, restauracích, kinech, divadlech i jinde. Jsme přesvědčeni, že je na čase, aby každý z nás využil svého práva žádat po Krajské hygienické stanici informace o těchto kontrolách. KHS mají zákonem stanovenou lhůtu na odpověď a jsou dle zákona povinny Vám informace poskytnout. Prosíme tedy každého z Vás, aby se, klidně i opakovaně, dotazoval KHS na aktuálně probíhající kontroly. Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější, než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků. Píchněme do nich jako špendlík, ať to také cítí. Postupujte prosím takto: Pošlete své Krajské hygienické stanici e-mail, do jehož předmětu uveďte „Žádost o informace dle zákona č. 106/1999 Sb.“ do e-mailu uveďte následující: Jméno, příjmení, datum narození, adresa trvalého bydliště.“ Pak seznam otázek, a závěr dopisu: „Žádám o zaslání informací poštou na mou shora uvedenou adresu. Děkuji za poskytnutí informace. Kontakty na hygienické stanice najdete zde:“ A adresy 14 pracovišť hygieniků. Podepsán Dan. Ano, to je výzva k útoku.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Já nic, já Daniel!

Asi by bylo hezčí, kdyby Landa řekl novinářům, že to nepsal on, ale nějakej Dan. On že je přece Daniel. Zvolil obšírnější verzi – cituji: „Ten text vzešel z širšího okruhu, z právně erudovaných lidí, to není jen moje aktivita. Je to inspirace, jak se domoci silou toho, že začneme být skutečně informováni,“ řekl iRozhlasu. „Ten článek se tak jenom jmenuje, jeho obsahem je, aby se lidé domáhali svých práv. To není na moje přání. Informujeme občany, že mají právo na informace. Nemůžeme tušit, jak velké množství se začne skutečně dotazovat.“

A já myslím, že to nemůže myslet vážně. Tohle vykrucování je na muže, co mu táhne na šedesát, tak trapné, že tomu nemohu uvěřit.  Chci věřit, že buď byl Daniel indisponovaný, nebo byl indisponovaný novinář, anebo oba. Anebo – asi nejlépe – šlo o poruchu diktafonu. Takže Dane – já vím, že se o tomhle článku dozvíš – napiš mi prosím na [email protected] , kdy by sis udělal 40–60 minut času na rozhovor se mnou k tomu, co vlastně lidem říkáš, k čemu je nabádáš, proč to děláš, a zda si uvědomuješ, že můžeš ty lidi odradit od očkování, a tak poslat na smrt. Napiš, prosím – já věřím, že si na takový rozhovor troufneš! Samozřejmě telefonicky – je epidemie a já jsem už pátý měsíc po očkování. Odmítají mi dát booster i jako samoplátci, nesmějí, než uplyne šest měsíců (či snad už brzy jen pět) od poslední dávky. Já totiž mám strach. Nechci onemocnět. Neočkovaní ale přispěli k takovému rozjezdu epidemie, že mám i přes své očkování a nanoroušku strach zcela oprávněně. Už ležíme ve špitálech i my očkovaní. A chci se Tě zeptat, zda se za tu nynější vlnu a lidi, kteří při ní zemřou, cítíš spoluzodpovědný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]