Landu napadlo, že by Harvardská univerzita mohla být součást covidového spiknutí

Zpěvák Daniel Landa  (ČTK)

Zpěvák Daniel Landa | FOTO: ČTK

Přes obrazovku samozřejmě nejde dělat psychologické či psychiatrické vyšetření. Naposledy to předvedl doktor Matýs, když – asi v přípravě na svůj plánovaný vstup do politiky – diagnostikoval na základě několikaminutového vystoupení Gretu Thunberg. Tento trumf nekompetentnosti mu vynesl takovou profesní ostudu, že raději rezignoval z odborných profesních funkcí. Ale konkrétní způsob chování samozřejmě přes monitor ohodnotit lze. A Daniel Landa předvedl zcela typické paranoidní chování. To ale nemusí znamenat, že se opravdu „zbláznil“ a vypukla u něho psychóza – možností je víc.

Stránka Daniel Landa má nahoře připnutý nepříliš bystrý post snad psaný samotným Danielem kde se svými matematickými schopnostmi mrože mudrlantuje na téma statistika.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

„Prý „pandemie neočkovaných“. Lháři. Reinfekce mizivá, nejlepší řešení pro drtivou většinu normálních lidí je normálně prodělat. A zacílit na rizikové pacienty a léčit je hlavně včas. Každý je zodpovědný za své vlastní zdraví sám. Tohle je průšvih politiků, ne náš, jak se to snaží na občany svalit. Šikujme se na zlatyspendlik.cz.“ A sdílí tweet Ondřeje Dostála, který píše, že 7. 12. bylo pozitivních 10094 neočkovaných a 5758 očkovaných. Chudák Dan nechápe, že většina pozitivních vzešla z menší části populace, neočkovaných, a menšina očkovaných pozitivních z většinové skupiny populace, takže očkování zjevně velmi dobře funguje. A jde i o pouhou pozitivitu na testu. Pravděpodobnost hospitalizace očkovaných je v některých věkových skupinách až desetkrát nižší než u neočkovanců. Ale chápu, že pro Landu je to příliš náročná úvaha – takže toto zpěvákovo dojemně hloupoučké tlachání není podstatou sdělení článku.

Harvard – centrum spiknutí!

Dne 3. prosince v 16 hodin zpěvák zveřejňuje krátké video, kde on sám ve stoje, oblečený v tričku, hovoří a chvílemi teatrálně gestikuluje do kamery. Řeč připomíná výstup hádavé pavlačové drbny – je to kulometná palba řečnických otázek. „Co když hlavní média záměrně vytlačují a dehonestují všechny jiné názory, než je ten předepsaný neviditelnou silou.“ Pan Landa má nade vší pochybnost na mysli dění kolem pandemie covid. Jeho víra, že média jsou řízena neviditelnou silou, není projevem úplného duševního zdraví. „Co když většina lidí propadla masové hypnóze,“ konfabuluje zpěvák dál. Nechápe, že západní medicína se neskládá z „názorů“, ale z poznatků. A říká, že jsme v hybridní válce. Nemluví o tom, že proti nám vedou hybridní válku Rusové, což je svatá pravda. Tu hybridní válku podle něj vede například proti antivax lékařům prezident ČLK Kubek. A nepřipouští jiné názory, protože ty správné zastávají autority. Třeba Harvardská univerzita. V tu chvíli zpozorním. Landa totiž pronese: Co když je Harvardská univerzita součástí té hybridní války?

Co je blud a paranoia

Text „Obecná psychiatrie pro magisterské studium od doc. MUDr. Karla Hynka, CSc., říká: „Bludy jsou kvalitativní poruchou myšlení, lze je definovat jako myšlenky neodpovídají realitě, pacient je o nich nevývratně přesvědčen, vycházejí z chorobné premisy a ovlivňují chování a jednání nemocného. Bludy jsou závažná porucha myšlení, která je přítomna u schizofrenie, poruchy s bludy, je však přítomna též u demencí, mánií, depresí. Přechodné trvání bludu či pouze bludné nastavení je u kvalitativních poruch vědomí. Paranoidní (perzekuční) bludy jsou bludy o sledování, pronásledování, pacient se podle toho chová, na domnělého pronásledovatele může i zaútočit.“ Ale dodává optimisticky: „Paranoidní forma schizofrenie je relativně dobře léčitelná.“

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

V modernější psychiatrické taxonomii popisuje profesor Cyril Höschl na svém serveru: „Nyní se tak označuje psychóza s perzekučními bludy (pronásledování), které jsou jasně definované, logické, tvoří systém, který do sebe logicky zapadá. Ostatní osobnost je zachována, intelekt bývá dobrý nebo i nadprůměrný, nejsou přítomny halucinace. Postižení  často všelijací sudiči a kverulanti posílající rozsáhlé dopisy úřadům a autoritám nemají na chorobnost svého počínání vůbec náhled. Dotyčný si připadá jako někdo, kdo se dostal do nepřátelského prostředí, je stále ve střehu, připraven k útoku, obraně nebo k útěku.  Když jde primárně o poruchu s bludy nebo i jen povahový rys vztahovačnosti, tam je pomoc obtížná, neboť dotyčný o ni nestojí. Obecnou zásadou v přístupu k paranoidnímu pacientovi je pochopení, nikoli souhlas. Nepřistupujte na jeho bludy, ale uznejte, že on to tak může vidět, i když Vy to vidíte jinak. Snažte se nezavdat příčinu k tomu, abyste byl zařazen do bludného okruhu „nepřátelských“ osob, protože tím se Vaše možnost pro dotyčného něco udělat zcela minimalizuje. Udržíte-li si takto svůj vliv, využijte ho k tomu, abyste dotyčného přiměl ke spolupráci s psychiatrem.“

Není to poprvé

V říjnu 2015 Landa sdělil, že má afghánského spolupracovníka, Wahidullaha Sabawoona, vládního radu pro kmenové záležitosti a předsedu islámské strany Afghánistánu. Sabawoon je podle experta Josefa Krause islámský radikál. Sabawoona v rozhovoru Landa nazýval „bratrem a králem Jižních elfů“.

Podle Expresu novinářům v listopadu 2015 oznámil, že již v roce 2011 vymyslel gigantickou kouřovou clonu pro velmi komplikovanou a nebezpečnou operaci v Afghánistánu. A jeho identita Žito byla jejím krytím. „Pod rouškou tohoto cirkusu dále probíhaly složité přípravy největšího utajovaného projektu na horké válečné půdě. K přísnému utajení této mise neuvěřitelně přispěla kódová řeč kouzelníka Žita. Jedni byli Elfové, druzí jejich králové, Mordor, vlci, tygři a medvěd, dále se objevovali i draci, a přestože se dva nebo více lidí bavilo o konkrétních věcech, nikdo do poslední chvíle nerozuměl ani slovo,“ prohlásil Landa. „Vyzvali mě, abych se k tomuto boji aktivně připojil, stejně jako mi nabídli velmi silnou pozici v jejich řadách,“ vysvětlil a doplnil, že díky jeho přátelům v Afghánistánu se podařilo zaplatit výkupné za unesené české sluníčkářky, které samy jely na dovolenou do Pákistánu. Dne 21. prosince 2015 psaly Lidovky: „Žito zveřejnil na facebooku další informace o své „tajné afghánské misi“. V Kábulu prý jedná o tom, aby se v Evropě nemohli pohybovat lidé s falešnými afghánskými pasy. Podle odborníka na extremismus je to však nesmysl. „Nedokážu si představit, že by nějaký pan Landa… jen tak napochodoval na afghánský úřad s tím, že tam vyřeší palčivou bezpečnostní bolístku…,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Josef Kraus.“

Co s tím?

Je výborné, že Daniel má manželku, rodinu a je obklopen kruhem blízkých přátel. Opakuji – z toho, co vykládá do novin, nelze diagnostikovat, že trpí paranoidním onemocněním. Může si jednoduše jenom dělat reklamu na svoje písničky či prodej vstupenek na koncerty, až se naučíme žít s koronavirem. Ale skutečnosti, které sděluje novinářům, jsou alarmující. A tak věřím, že jeho žena Miriam a jeho věrní přátelé Daniela Landu nějak dostanou na psychiatrii, aby se vyloučilo, že se chudák Daniel z toho boje s koronavirem zbláznil. Ale opakuji radu profesora Höschla: Nehádat se s ním o jeho bludech, mlčky naslouchat a volat lékaře.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]