Lánská fraška dehonestuje prezidentský úřad

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Tak si to pojďme shrnout. Miloš Zeman je nemocný starý muž. Celý život vědomě poškozoval svoje zdraví. Nadměrně zatěžoval svoji tělesnou schránku nezdravou životosprávou. Nyní se k jeho mnoha neduhům přidal pozitivní test na covid. Lidsky nám ho může být líto a jistě bychom mu přáli brzké uzdravení, klid a moudrost stáří. Pokud by byl Miloš Zeman odpovědný vůči sobě samému (i nám všem), tak by již dávno rezignoval na nejvyšší ústavní funkci a stáhl by se do ústraní.

Tou hlavní diagnózou u Miloše Zemana je jeho nezkrotná pýcha. To ona jej žene k dalším a dalším exhibicím jeho ega. Sám sebe považuje za mix monarchy a tatíčka Masaryka. Jeho okolí jej díky svým sobeckým zájmům v tomto bludu utvrzuje. Bylo by to až komické, kdyby to zároveň nebylo tak vážné a zejména ubohé. Mstivý, unavený veterán si hoví v narychlo vyrobeném akváriu. Podle abecedy si zve adepty na posty ministrů v nové vládě. Školí je jako politruk vojíny v socialistické armádě.

()

Je to nejen zcela mimo ústavní rámec, ale je to hlavně lidsky nedůstojné. To máme být vděčni starému, churavému pánovi za to, že je schopen ze sebe vysoukat pár vět?

Uvědomuje si Miloš Zeman, že jsme až po uši v další fázi covidové pandemie? Všiml si rozvalu veřejných financí, vysoké inflace a mnoha dalších obtíží, které je třeba urychleně řešit? Chápe vůbec to, že Fialova vláda má ve sněmovně docela výraznou většinu? Řekl mu někdo, že už máme dva měsíce od voleb? Nová vláda už mohla a měla vládnout. Každý den prodlevy generuje nové a nové ztráty. A my sledujeme akváriové představení pyšného a zpupného sobce, který si to chce ještě naposledy pořádně užít. Všechny jeho vrtochy platí každý daňový poplatník.

Zemanovo závěrečné defilé mělo být odmítnuto a musí být i mementem pro jeho nástupce, ať již jím bude kdokoliv. Prezident republiky si přeci respekt a úctu vynucovat nemusí, pokud jím je střídmý a soudný vykonavatel ústavní funkce. Miloš Zeman píše sám sobě velmi nedůstojný nekrolog. Neměli bychom mu u toho asistovat a už vůbec bychom mu za něj neměli tleskat. Jeho současná lánská fraška dehonestuje a karikuje prezidentský úřad.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]