Lavrov označuje Ukrajince za nacisty, sám se fotí s hákovým křížem

Sergej Lavrov (Mfa.uz / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Sergej Lavrov | FOTO: Mfa.uz / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Marija Zacharovová a Vladimir Solovjov, dva z největších a nejznámějších kremelských propagandistů, na svých účtech na sociální síti Telegram zveřejnili fotografii ze setkání ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova s mongolským prezidentem Uchnaagijnem Chürelsüchem. Na snímku se však jasně objevuje svastika.

Rusko, které v souvislosti s Ukrajinou neustále opakuje svoji mantru o denacifikaci této země, považuje užívání symbolu hákového kříže za trestné. Článek 20.3 správního zákoníku Ruské federace hovoří o zákazu propagace a veřejné demonstrace nacistických symbolů nebo symbolů, které jsou jim matoucím způsobem podobné, a zároveň paragraf 354.1 trestního zákoníku uvádí trestnost „rehabilitace nacismu“.

Zlatý hákový kříž na tmavé váze v popředí je na první pohled jasně patrný a jak Solovjov, tak Zacharovová by tak kvůli jejímu zveřejnění měli podle platných ruských zákonů být vyšetřováni pro propagaci nacismu. V ruské legislativě totiž není nijak specifikován rozdíl mezi nacistickým symbolem a východním symbolem slunce.

Hákový kříž, který byl brutálně zneužit nacismem, totiž ve východních kulturách, kam Mongolsko patří, znamená symbol slunce a na rozdíl od západních zemí, jež mají historickou zkušenost s Hitlerovým nelidským režimem, zde není symbol svastiky považován za jakkoliv negativní. Právě naopak – jedná se o symbol štěstí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články