Estonsko, Lotyšsko a Litva v úterý oznámily, že se jejich vrcholní diplomaté nezúčastní nadcházejícího zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v severomakedonském hlavním městě Skopje. Nedorazí ani zástupci Ukrajiny. Důvodem je, že je tam pozván i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
List The Moscow Times cituje společné prohlášení ministrů zahraničí pobaltských zemí. Ministři píší, že plánovaná Lavrovova účast znamená riskovat legitimizaci „agresora Ruska jako právoplatného člena našeho společenství svobodných národů“, a dodali, že se „rozhodli nezúčastnit se“ setkání, které se tento týden uskuteční ve Skopje. V úterý ohlásila bojkot setkání ze stejného důvodu i Ukrajina.
Lavrov v pondělí sdělil, že Severní Makedonie, která se připojila k západním sankcím kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu, souhlasila s jeho účastí na výročním zasedání celoevropského bezpečnostního orgánu, jehož členem je i Rusko. Bulharsko zase umožní Lavrovovu letadlu překročit na cestě do Skopje jeho vzdušný prostor. V loňském roce Polsko jako hostitel OBSE odmítlo Lavrova na zasedání pustit, což vyvolalo podrážděnou reakci Ruska.
„Lavrovova účast banalizuje kruté zločiny, které Rusko nadále páchá,“ prohlásil estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna na zasedání ministrů zahraničí NATO v Bruselu. „Lavrovovo místo je u zvláštního tribunálu, nikoliv u stolu OBSE,“ dodal a vysvětlil tak společný krok pobaltských států.
Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško v úterý novinářům řekl, že rozhodnutí pobaltských zemí bojkotovat setkání „v žádném případě neznamená nic pro budoucnost OBSE“. Ruská delegace bude podle něj na zasedání „trvat … na návratu OBSE k jejím počátkům, původním principům, původnímu účelu“.
Ministr zahraničí Severní Makedonie Bujar Osmani v úterý v Bruselu před novináři prohlásil, že věří, že se s Lavrovem ve Skopje setká. „Lavrov do Skopje svým způsobem nepřijede. Lavrov přijede do OBSE, stejně jako před několika měsíci přijel do (OSN v) New Yorku,“ řekl Osmani. „Nesetkám se s ním jako s ministrem zahraničí Ruska, ale jako s úřadujícím předsedou OBSE.“
Na otázku, co by Lavrovovi řekl, Osmani odpověděl: „Myslím, že Ruská federace porušila zásady OBSE, ke kterým jsme se dobrovolně přihlásili před 50 lety.“
V pondělí Lavrov prohlásil, že je podle něj stále možné „pokusit se zachránit“ Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Radu Evropy před údajným vlivem Západu, který se je snaží využít ve vlastním zájmu, ale šance na úspěch jsou prý malé.
„Poslední dvě jmenované organizace byly původně koncipovány jako platformy pro široký celoevropský dialog, jehož klíčem je vzájemný respekt, ale nakonec se systematicky mění v podstatě v přívěsky EU a NATO, vlastně v čistě okrajové struktury, které se Západ snaží v nejhorším slova smyslu využít v zájmu své sobecké politiky. Je možné se ještě pokusit OBSE zachránit, ale, budu upřímný, šance jsou mizivé,“ cituje Lavrova TASS.