Lavrov popírá Putinovu nemoc. Dřív tvrdil, že ruská vojska nevraždí civilisty

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (ČTK)

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | FOTO: ČTK

Ruský ministr zahraničí tvrdí, že Vladimir Putin netrpí žádnými zdravotními obtížemi a všechny spekulace o jeho nemocích jsou výmysly. Podle Sergeje Lavrova zvěstem o prezidentově chorobách nemohou rozumní lidé věřit, protože je vidět, jak je Putin ve formě. Ministr je však znám svou tendencí překrucovat fakta.

Sergej Lavrov odmítl spekulace o tom, že je ruský prezident nemocný, nebo že by měl dokonce bojovat o svůj život. Pro francouzský kanál TF1 šéf diplomacie Ruské federace také popřel, že se daly jako důkazy použít Putinovy tiky a záškuby, kterých si novináři všimli na jeho vystoupeních z poslední doby. 

()

„Nemyslím si, že rozumní lidé mohou u tohoto člověka vidět příznaky nějaké nemoci nebo neduhu,“ zdůraznil Lavrov. Zároveň popřel, že by ruská hlava státu používala dvojníky, předem natočené záběry či takzvané “deepfakes” (technologie, která dokáže dosadit do videa tvář jakékoliv osobnosti – pozn. red.).

Podle některých odborníků měl Putin předem připravená videa používat v době, kdy se údajně podrobil operaci, spojené s rakovinou. Žádné důkazy o takovém lékařském zákroku ovšem neexistují, tudíž se všechny tyto zprávy zakládají pouze na spekulacích.

Lavrov dokonce tvrdí, že se Putin objevuje na veřejnosti každý den. „Můžete ho sledovat na obrazovkách, číst a poslouchat jeho projevy,“ sdělil ruský ministr zahraničí s tím, že hlava státu není nemocná. „Nechávám to na svědomí těch, kteří takové fámy šíří,“ dodal.

Od začátku invaze Ruska na Ukrajinu však Lavrov také opakovaně popírá, že by vojenské síly útočily na civilisty, přestože na takové válečné zločiny poukazují stále se množící důkazy, připomněl deník New York Post. Je tedy složité věřit tomu, co ruský ministr zahraničí říká na veřejnosti. Vzhledem k tomu, že je jedním z nejdůležitějších šiřitelů prokremelské propagandy, je zřejmé, že vždy hovoří ve prospěch Vladimira Putina a jeho rozhodnutí.

Naproti tomu ovšem stojí množící se spekulace, které upozorňují na změny v chování ruského prezidenta a poukazují na možné zdravotní problémy. Nejčastěji se v souvislosti s Putinovým zdravím píše o Parkinsonově chorobě či rakovině. Mnoho expertů také tvrdí, že se u prezidenta země, okupující Ukrajinu, rozmohla paranoia, což dokazuje třeba jeho velký stůl, který používá při rozhovorech se zahraničními státníky. To by vylučovalo Putinovo každodenní setkání s veřejností.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]