Lavrov řekl, že se Rusko nechystá vstoupit do NATO. To je všem fakt líto

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov (ČTK)

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov | FOTO: ČTK

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl možnost vstupu Ruska do NATO. Uvedl, že pro to nyní nevidí žádné předpoklady. Co ho to tak najednou napadlo, není jasné.

„Celý proces se netočí kolem NATO nebo EU. Točí se kolem toho, že Západ nechce mít na mezinárodní scéně soupeře,“ řekl Lavrov. Cituje ho server tvzvezda.ru.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Lavrov tvrdí, že, že se tento postoj západních zemí může vysvětlit „hysterii vůči vzestupu Číny“. Podle ministra navíc Rusko doufá, že Západ „nepohřbí ruskou nabídku záruk“. Ministr zahraničí zdůraznil, že Rusko nepotřebuje nekonečná jednání.

„Hlavní je, jak řekl prezident, aby se nemluvilo, aby naše návrhy nebyly pohlceny nekonečnými diskusemi,“ řekl v pořadu vysílaném na kanálu youtube „Solovjov Live“.

Tvzvezda dále píše, v čem ty návrhy, které Západ považuje spíš za nepřijatelná ultimata, spočívají: „Již dříve Moskva předala návrhy dohod mezi Ruskem a Spojenými státy o bezpečnostních zárukách. V dokumentech zveřejněných ruským ministerstvem zahraničí se mimo jiné uvádí, že Rusko vyzvalo k odmítnutí rozmístění raket středního a kratšího doletu v zahraničí a v místech, kde by rakety mohly zasáhnout cíle na území druhé strany. O několik dní dříve Sergej Lavrov prohlásil, že jednání mezi Ruskem, USA a zeměmi NATO o bezpečnostních zárukách nebudou nekonečná. Uvedl, že se stále očekává plodná práce na obsahu rozhovorů při pochopení organizační stránky věci.“

Že nechce Rusko vstoupit do NATO, je skutečně pozoruhodné sdělení. Není známo, že by tam po něm někdo toužil. Jednu organizaci, ve které jsou „všichni“, už tady máme a jmenuje se OSN. Všelijaké podivné diktatury tam mají stejné hlasovací právo jako demokracie a podle toho to pak taky vypadá. Vzestupu Číny se musí bát především Rusko, které s ním sousedí. Jsou to Číňané, ne Západ, kdo kácí a odváží dřevo ze Sibiře, aniž by z té devastace místní měli nějaký prospěch. Peníze plynou do kasiček v Moskvě. Číňané předběhli Rusko i v kosmickém programu a Rusko je závislé na tom, jestli od nich Čína koupí plyn. Počet Číňanů, kteří jsou na Sibiři, se odhaduje od několika set tisíc do dvou milionů, což je úplně jiné číslo než těch několik tisíc podle oficiálních ruských statistik. Hranice tam nejsou neprostupné a v souvislosti s bídnou demografickou situací v Rusku jednou může nastat procitnutí do jiného světa.

Pro Putina, Lavrova, Gerasimova a další kremelské potentáty je ale nebezpečím Západ a údajné obklíčení Ruska ze strany NATO. Tady někdo není schopen vyřešit své každodenní problémy a ještě si vyrábí další.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]