Lavrov zase pronášel triumfální řeči. Zřejmě Moskva maskuje, že se nedaří

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov (ČTK)

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov | FOTO: ČTK

Na stylu ruského zpravodajství a komentování války na Ukrajině je nápadný ten nabubřelý styl. Vladimiru Putinovi se říká vrchní velitel. Ten s přísnou tváří vydává příkazy, před kamerami peskuje schlípné činovníky a vyslýchá je, jak probíhá realizace těch příkazů. Moderátoři mluví o konci Západu, jako kdyby ruská vojska už byla nejméně na německo-francouzské hranici. Evropa plná gayů a nacistů trpí kvůli svým sankcím hladem a zimou. Zvláště komické je, jak se zmítání ruských činitelů označuje za nějakou velkou moudrost a geniální hru.

Potěmkinovský obraz skutečnosti se netýká jen Putina, ale i jemu podřízených figurek. Nacionalistický web Tsargrad teď třeba popisuje, jaká moudra padala ze Sergeje Lavrova. Lavrov je přitom zkušený diplomat a musí vidět, že Rusko se stalo ve světě psancem, kterým, kromě diktatur, všichni pohrdají. Roli ale hraje dál.

()

Nejdřív článek navodí atmosféru vznešenosti: „Když ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poskytuje v předvečer rozhodující fáze ruské vojenské operace na Ukrajině rozsáhlý rozhovor v pořadu se symbolickým názvem Velká hra na Prvním kanálu, je to událost, kterou lze jen těžko přeceňovat. Záleží na všem: na tom, co se říká, jak se to říká, a samozřejmě na tom, co se čte mezi řádky. Nejde totiž jen o budoucnost Ukrajiny a Ruska, ale v konečném důsledku o budoucnost celého světa. Diplomat s velkým písmenem (D) je člověk s dokonale ovládaným jazykem, který je mu dán nejen k vyjádření myšlenek, ale také k jejich utajení. Nebo se vyjadřovat tak, aby neřekl nic svatokrádežného, ale tak, aby všichni všemu správně rozuměli.“

Pak to ještě chvíli pokračuje, abychom pochopili, jak je ten Lavrov úžasný diplomat: „Lavrov věnoval značnou část rozhovoru tématu Ukrajiny. Kupodivu se mu podařilo říct – nebo dát najevo – všechno. Klíčová věta: ‚Jako v každé situaci, kdy jsou použity ozbrojené síly, vše samozřejmě skončí smlouvou, ale parametry této smlouvy budou určeny fází bojů, ve které se tato smlouva stane skutečností.‘ Její význam objasňuje další věta: ‚Jak jsme od samého počátku zdůraznili v prohlášení, které učinil ruský prezident Vladimir Putin při oznámení této zvláštní operace, samozřejmě chceme, aby především ukrajinský lid mohl sám rozhodovat o tom, jak bude žít.'“

No jistě, proto se přece někam vtrhne s vojáky a tanky a vypálí se pár měst, aby si tam lidé o sobě rozhodovali sami. Jak jinak.

(Profimedia)

Pak se přejde k výhružkám. Prostě ruská diplomatická škola: „Důležitý je také výrok: ‚Dobrá vůle není neomezená. Pokud není opětována, pak…‘. Lavrov dodal, že Rusko neustoupí od svých požadavků, které nastínilo na začátku speciální vojenské operace (což je především demilitarizace a denacifikace Ukrajiny), která se uskuteční ‚za nejpřísnějších opatření, aby se minimalizovaly jakékoli škody na civilním obyvatelstvu‘. V těchto několika větách je obsaženo vše, co bude pro Rusko znamenat vojenský rok 2022.“

Zatím ta „nejpřísnější opatření“ mají určité rezervy, když Rusové bombami zabíjejí i mimina a vojáci znásilňují i děti.

Ruský ministr zahraničí se podrobněji věnoval podněcující roli Západu, především Američanů a Britů, v ukrajinském konfliktu. „Říká se: Zelenskyj musí porazit Putina. Johnson říká: Rusko musí být poraženo. Borrell říká: Vítězství musí být dosaženo na bojišti,“ připomněl Lavrov.

Pak jsou tam nějaké výklady o tom, jak je Ukrajina nespolehlivá a zrádná a Západ ji podněcuje, protože chce Rusko zničit. Západ podle ministra dodávkami zbraní „přilévá olej do ohně“. „Těmito dodávkami zbraní chtějí donutit Ukrajince, aby bojovali s Ruskem do posledního vojáka, jen aby se tento konflikt protáhl, aby jím Rusko, jak doufají, trpělo stále více“.

Zároveň Západ podle něj upírá Rusku právo na bezpečnost a ochranu Rusů před útlakem: „Vzhledem k tomu, že mají právo zajistit si bezpečnost, kde chtějí, upírají nám právo bránit své vlastní hranice a území, kde žijí Rusové, kteří jsou po léta utlačováni, vystaveni bombardování, zesměšňování, porušování jejich práv na jazyk, kulturu, tradice.“ Nyní se na Západě „pěstuje rusofobie a skutečný rasismus vůči všemu ruskému na nejvyšší úrovni“.

Nedozvěděli jsme se tedy nic nového, je to v podstatě jen opakování starých frází. Vztah k realitě už v těch řečičkách není žádný. Co na tom, že ruští vojáci jsou na Ukrajině, a ne ukrajinští v Rusku? Chce se po nás, abychom věřili, že ruskojazyčné obyvatelstvo je osvobozováno, a přitom právě ono trpí ruským nájezdem, ukrajinští Rusové přicházejí o život a o domovy. Údajně nacistický režim vede Žid Zelenskyj, jehož rodnou řečí je ruština. Na Ukrajině je prý junta a diktatura a přitom tam od „Majdanu“ proběhlo několik svobodných voleb a kdo bude třeba prezidentem, nebylo předem jasné. Na rozdíl od Ruska.

Ne, komediantem není Zelenskyj. Těmi jsou Putin a Lavrov a mohli by hned vytvořit (tragi)komickou dvojici jako Laurel a Hardy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články