LeBron James: Jediný aktivní 
basketbalista, který se stal 
dolarovým miliardářem

Eric Drooker

Poslední sezona se Los Angeles Lakers nevydařila. Jeden z nejúspěšnějších klubů historie NBA skončil v tabulce Západní konference až na 11. místě a neprobojoval se ani do prvního kola vyřazovací části. LeBron James, největší hvězda Lakers, se do play-off za svoji devatenáct let dlouhou kariéru nepodíval teprve počtvrté. Po basketbalové stránce sice úspěch neslavil, jedno prvenství si ale letos i tak připsal. Na začátku června se podle Forbesu stal jako první aktivní hráč dolarovým miliardářem.

Podobného úspěchu před ním dosáhl jeho vzor, legendární Michael Jordan. Tomu se to ale podařilo až v roce 2016, tedy v době, kdy už třináct let na palubovkách NBA nenastupoval a měl čas se věnovat byznysu. LeBron James není jen výborným basketbalistou, možná lepším, než byl Jordan, možná ne. Úspěšný je také jako obchodník a podnikatel. Vzhledem k tomu, z jakých poměrů pochází, je dosažení výše zmíněné mety dokonalým naplněním amerického snu.

Dětství v zapadlých částech Akronu

LeBron James se narodil 30. prosince 1984 v Akronu ve státě Ohio na severu Ameriky. Jeho matce Glorii bylo v té době pouhých šestnáct let. Otec se na výchově syna vůbec nepodílel, byl častěji ve vězení než na svobodě. Život neúplné rodiny byl velmi obtížný. Stěhovali se z bytu do bytu v zapadlých čtvrtích Akronu, zatímco se Gloria snažila najít stálou práci. Brzy si uvědomila, že by pro budoucnost jejího syna, který od dětství vynikal ve sportu, bylo lepší stabilní rodinné prostředí a umožnila mu přestěhovat se do rodiny trenéra amerického fotbalu Franka Walkera, který LeBrona v jeho devíti letech přivedl k basketbalu. Od páté třídy tak hrál za tým Northeast Ohio Shooting Star. Kontroverzi v místní komunitě vzbudil v době, kdy se rozhodl se svými spoluhráči začít navštěvovat soukromou katolickou školu St. Vincent-St. Mary High School, kde studovali převážně běloši.

James nakonec školu proslavil. Třikrát získal ocenění „Mr. Basketball“ Ohia a některé domácí zápasy musel jeho tým hrát ve větší aréně s kapacitou přes pět tisíc míst, aby uspokojil poptávku po vstupenkách ze strany absolventů, fanoušků a také skautů z univerzit a NBA, kteří chtěli vidět LeBrona hrát….

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články