Bývalý polský prezident a někdejší vůdce hnutí Solidarita se v polské televizi TVN24 ostře vyjádřil na adresu ruského režimu: „Musíme být s to klást odpor jakékoli formě agrese Moskvy. V případě ohrožení Polska jako první požádám o dobrou zbraň a budu střílet,“ řekl Wałęsa . „Ruský prezident Vladimír Putin moc dobře ví, že cena, kterou by za takový krok zaplatil, by byla strašná.“

Zároveň zalitoval, že nedostal druhé prezidentské období, protože v tom prvním bořil a v tom druhém chtěl stavět a už na to nedošlo. Soudí, že kdyby tehdy vyhrál, Evropa by vypadala jinak, Ukrajina a Bělorusko by byly v evropských strukturách. Co by bylo kdyby… Ale zdá se, že i tak je Polsko stále starým známým Polskem. Prezident Bronislaw Komorowski řekl ten samý den v TVN24, že Rusko není ani politicky, ani ekonomicky odolné. „Proto bychom neměli udělat chybu a ukončit otázku dodávek zbraní Ukrajině. Kreml možnost vyzbrojení Ukrajiny vnímá a je to prvek, který ho nutí ke kompromisu,“ řekl. Je to úplně jiný jazyk, než na jaký jsme v Evropě zvyklí.

Představa, že by bývalý exprezident skutečně šel střílet, působí možná na Čechy poněkud komicky. Nejspíš by něco takového ani nedošlo. V tomto případě je ale důležité, že něco takového řekl. Dovede si snad někdo představit, že by něco podobného pronesl v České televizi Miloš Zeman? Nikdy, kdyby ho toho v nějakém k návalům mysli napadlo, což by se z mnoha důvodů nemohlo stát, jistě by mu to jeho spolupracovníci nějak vysvětlili a uvedli ho na pravou míru. Všichni ho přece na Hrad nedosadili kvůli tomu, aby si tam vykládal nějaké nesmysly, ale aby pěstoval tu správnou politiku všech azimutů, především těch azimutů, které se budou líbit v Kremlu, nebo aspoň v Lukoilu, což není tak velký rozdíl.
Bývalý polský prezident má své důvody, proč takové věci říká. Jsou nejspíš docela průhledné. Myslí si to. Sám už do žádné funkce zvolený nebude, nejspíš ani čestné, takže říká, co si myslí. V případě Miloše Zemana je to tak, že říká, co ho momentálně napadlo.

Zatímco Lech Wałęsa hovoří o nebezpečích pro jeho zemi a o obraně své země, okolí Miloše Zemana hledá už měsíc jakýsi neexistující časopisecký článek. Divíme se, že ho už dávno nenašli, protože prezident přece jasně ví, že ho před mnoha lety viděl někde vlevo dole. Abych si půjčil cizí myšlenku, vlevo a dole už je dávno sám Miloš Zeman. A kde jsme my?

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora