Legendární hudebník Neil Young v tichosti stáhl žalobu na Trumpa

Neil Young (Profimedia)

Neil Young | FOTO: Profimedia

Pětasedmdesátiletému kanadskému zpěvákovi a písničkáři se nelíbilo, že úřadující prezident Spojených států Donald Trump použil dvě jeho skladby během volební kampaně. Podle informací deníku New York Post ovšem Neil Young nyní v tichosti upustil od soudního sporu a celá věc se tak uzavřela s nejasným výsledkem.

Young podal žalobu poté, co byly skladby „Rockin‘ in the Free World“ a „Devil’s Sidewalk“ použity letos v létě na demonstraci v Tulse. „Z mé strany to rozhodně není v pořádku,“ napsal tehdy hudebník na twitter. 

Další nesouhlas vyjádřil člen rokenrolové Síně slávy letos v srpnu. Young tehdy prohlásil, že jeho hudba nesmí být používána pro „rozporuplnou neamerickou kampaň plnou nenávisti“. Zároveň připomněl, že Trump nelegálně používal jeho hudbu již v minulosti, konkrétně v roce 2015.

Celý spor se zdál zažehnán v roce 2016, kdy Young potvrdil prezidentova slova o tom, že na použití hudby měl zakoupenou licenci. Když se ovšem letos v USA objevily protesty hnutí Black Lives Matter, Youngova kritika na adresu prezidenta opět zesílila a na stole se objevila nová hudebníkova žaloba.

K soudu se ovšem nakonec spor nedostane. Neil Young totiž žalobu v tichosti stáhl. Zatím není známo, z jakého důvodu. Mohlo například dojít k mimosoudnímu vyrovnání.

Young není jediným hudebníkem, který si nepřál, aby jeho skladby Trump v kampani používal. Proti byla například i skupina Linkin Park, jejíž píseň „In The End“ se objevila ve videoklipu americké hlavy státu. „Linkin Park Trumpa nepodporovali a nepodporují. Jeho organizaci nedáváme svolení používat naši muziku,“ napsala v reakci kapela na sociální síti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články