Legrační ministr Lavrov. Otázku novináře označil za neslušnou

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov. (ČTK)

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov. | FOTO: ČTK

Ministr zahraničí Sergej Lavrov dostal otázku od švédského novináře, jaké plány má Moskva na zlepšení vztahů se západními zeměmi. Vůbec se mu nelíbila.

Agentura TASS nám 2. prosince sděluje: „Na tiskové konferenci v Moskvě, která následovala po jednání diplomata s předsedkyní OBSE a švédskou ministryní zahraničí Ann Lindeovou, se reportér švédské televize zeptal, zda je Rusko připraveno udělat něco pro zlepšení současné ‚smutné‘ situace.

()

‚Když se tak přísně ptáte, co Rusko udělá, aby se zalíbilo západním demokraciím, je to neslušné. Zcela to podkopává všechny základy, na nichž je založena samotná OBSE, kterou dnes paní Lindeová reprezentuje,‘ odpověděl.

Podle Lavrova to také odporuje základům moderní architektury mezinárodních vztahů, která vznikla po vítězství nad nacismem ve druhé světové válce a nyní má podobu Organizace spojených národů‘. Poznamenal, že všechny hodnoty OSN jsou zakotveny v její chartě. Jak diplomat zdůraznil, tento přístup se již stal tradicí západních partnerů. Tato mentalita proniká i do myslí vždy neutrálních a umírněných zemí, jako je Švédsko, a také ‚do myslí pracovníků médií‘, uvedl ministr zahraničí.“

Tolik TASS.

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) (Miloš Vystrčil / se souhlasem)

Švédský novinář měl zřejmě na mysli, jestli by Rusko nemohlo ze své strany něco udělat poté, co anektovalo v rozporu s mezinárodním právem Krym, vede nevyhlášenou válku proti Ukrajině, dělá manévry s desítkami tisíc vojáků u ukrajinských hranic, útočí v zahraničí poloniem a novičokem, nechává své agenty vybuchovat muniční sklady, podporuje krvavý diktátorský režim v Bělorusku a provozuje dezinformační kampaň s cílem ovlivnit volby a referenda.

Ministr Lavrov ovšem nejspíš míní, že Rusko s takovými věcmi nemůže dělat nic a musíme si na ně tady zvyknout. Asi to nebude jednoduché, když nám v Kremlu pořád připravují nějaká nová pokračování svého seriálu. Jako komický herec není ovšem ministr Lavrov špatný. Patří k tomu druhu herců, kteří dokáží celý výstup sehrát, aniž mikroskopicky pohne svalem v obličeji.

Zcela upřímně ale panu Lavrovovi děkujeme, že nám poskytl ukázku toho, jak se v Moskvě uvažuje. Vezmeme to v úvahu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]