Lékař a aktivista Marek Hilšer bude kandidovat na prezidenta

facebook Marka Hilšera

Lékař a aktivista Marek Hilšer | FOTO: facebook Marka Hilšera

Lékař Marek Hilšer působící na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy se rozhodl jít za rok a půl do boje o prezidentské křeslo. Hilšer je známý především pro svoji aktivistickou činnost, poprvé si o pozornost veřejnosti výrazně řekl při protestu na Úřadu vlády krátce po ruské anexi Krymu.

Přímo na tiskové konferenci vlády se tehdy spolu s Otakarem Van Gemundem svlékli do půl těla, byli pomalováni ukrajinskými vlajkami a nápisy Braňte svobodu, ne paštiky či Premiére, odvahu!. Nad hlavami drželi vlajky Evrospké unie a NATO. Od té doby se spolupodílel na několika dalších protestech a demonstracích především proti prezidentu Zemanovi, na podporu Ukrajiny nebo proti návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga.

Zprávy o Hilšerově kandidatuře se na zpravodajských serverech objevily včera odpoledne, sám Hilšer věc okomentoval večer na svém facebookovém profilu. „Na četné dotazy popravdě odpovídám, že to myslím velice vážně. Více se dozvíte již zítra, děkuji vám za podporu!,“ napsal Hilšer. Oficiální představení a oznámení kandidatury má proběhnout dnes od 14 hodin na tiskové konferenci v jedné z pražských kaváren.

Pro Ukrajinu, proti Chovancovi

Hilšer své názory a komentáře pravidelně publikuje na blogu na serveru iDnes.cz. Mimo jiné zde před časem zveřejnil otevřený dopis předsedovy vlády, kde Sobotku mimo jiné vyzýval, ať nechá ministrem vnitra řádně prošetřit postup policie při návštěva prezidenta Číny. „Přestože naše ústava vkládá definování zahraniční politiky do rukou vlády, prezident se již delší dobu snaží měnit kurz zahraniční politiky naší země směrem k východním diktaturám, a vzdaluje ji od demokratických zemí transatlantického prostoru,“ psal Sobotkovi.

V dalším článku na svém blogu se Hilšer nedávno zastal Roberta Šlachty. Ministr Chovanec s policejním prezidentem Tuhým podle něj „likvidují poslední naději, že i politici mohou být voláni před spravedlnost“.

Příští prezidentské volby se budou podle plánu konat v lednu roku 2018. Zatím jediným úředně potvrzeným kandidátem je podnikatel Igor Sládek. Záměr jít do boje o hrad však již veřejně přiznal například senátor za ČSSD Zdeněk Škromach, aktivistka a zpěvačka Jana Yngland Hrušková nebo hudebník Michal Horáček. Současný prezident Miloš Zeman zatím nepotvrdil, že bude post obhajovat.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner