Lékař vysvětlil, jak vzniká déjà vu a zda je důkazem minulého života

Ilustrační foto (pexels.com)

Ilustrační foto | FOTO: pexels.com

Stalo se to zřejmě každému. Poté, co prožijete nějakou situaci, najednou máte pocit, že už se to jednou přihodilo. Říkáme tomu déjà vu a odůvodňujeme si ho různými způsoby. Nyní se ovšem na TikToku objevilo jednoduché vysvětlení. O sdělení lékaře informoval britský deník The Daily Mirror.

Někdo si myslí, že déjà vu je důkazem předešlých životů, jiní tvrdí, že se může jednat o náhled do budoucnosti. Jak ovšem tvrdí dr. Karan Raj, ani jedna z těchto variant není správná.

Kniha Dobrodružství pana Wellingtona (FORUM 24)

Pocit, který se v překladu z francouzštiny dá označit jako „již viděno“, má podle lékaře zcela prozaický důvod. Ačkoliv to zní zvláštně, jedná se o jakousi „závadu v mozku“.

„Jde o to, že se krátkodobá paměť náhodně uloží do dlouhodobé paměti,“ říká Raj. „Takže to vypadá, jako by se ona událost stala dříve, protože mozek nám říká, že jde o »starou« paměť. Náš mozek je jen nedbalý administrátor,“ dodává lékař.

Svůj názor na déjà vu před lety vyslovili i výzkumníci z brněnské Masarykovy univerzity. Ti ve spolupráci s kolegy z Velké Británie studovali mozek stovky dobrovolníků. Zjistili, že lidé, kteří hovoří o zkušenosti s déjà vu, mají menší hipokampus (část mozku, která je důležitá při krátkodobém uchovávání informací a při prostorové orientaci). To by mohlo hrát důležitou roli.

Spouštěčem déjà vu by podle odborníků z Masarykovy univerzity mohl být třeba stres, málo spánku nebo nedokrvení mozku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články