Lékaři a vědci vyzývají: Pojďte pomoci s očkováním třetí dávkou, ulevíme tím nemocnicím

Pavel Pafko (ČTK)

Pavel Pafko | FOTO: ČTK

Několik známých lékařů a vědců založilo iniciativu Lékaři pomáhají Česku, která má za cíl dát dohromady, doktory, zdravotníky a dobrovolníky, kteří by mohli pomoci naočkovat 2,4 milionu Čechů třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Právě to by totiž mohlo podle nich zásadně ulevit přetíženým nemocnicím.

Výzvu podepsali lékaři Radek Mounajjed, Jakub Studený, Marek Matoušek, Daniel Černý, Miroslav Zavoral, Vladimír Beneš, Pavel Pafko a  František Duška. Dále pak matematik René Levinský, vědec Filip Pertold, sociolog Daniel Prokop a datový analytik Josef Šlerka. Účelem je navýšit kapacity pro očkování třetí dávkou vakcíny.

()

„V ČR máme dnes 2,4 milionu lidí, kteří mohou dostat posilující dávku vakcíny, a ještě ji nedostali. Více než dvě třetiny z nich ji podle průzkumů chtějí. K dnešnímu dni víme, že lidé po posilující dávce díky vysoké imunitě v nemocnicích takřka nejsou. Pojďme snížit tlak na nemocnice tím, že je společně okamžitě naočkujeme. Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden,“ stojí ve výzvě.

Signatáři připomínají, že v Česku je kvůli covidu v nemocnicích šest tisíc lidí, z toho na jednotkách intenzivní péče přes 900. „Prognóza je velmi špatná, některé moravské nemocnice již nepřijímají nové pacienty, v Čechách dojde k naplnění nemocnic v příštích dvou týdnech. V týdnu od pondělka 6. prosince zemře na covid-19 přibližně 1400 lidí. Tuto skutečnost nejsme schopni změnit, tito lidé jsou už dnes nakažení,“ stojí v chmurné předpovědi.

Ačkoli by nejvíce pomohlo naočkovat všechny seniory, u těch neočkovaných se to pravděpodobně dle autorů výzvy jen tak nepovede. Proto doporučují zaměřit se na třetí dávku. „Víme, že po pěti měsících klesá účinnost očkování proti nákaze téměř na polovinu,
posilující dávka ji ovšem vrátí již za týden na 90 procent. Navíc lidé po posilující dávce v této chvíli vyžadují hospitalizaci jen zcela výjimečně. Upřeme tedy naši pozornost na lidi, kteří posilující dávku mohou dostat (uplynulo již více než pět měsíců od doby, kdy dostali druhou dávku), a ještě ji nedostali. Takových lidí je v Česku více než 2,4 milionu,“ spočítali lékaři a vědci.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Pokud by se milion z výše jmenovaných naočkoval za týden, naprosto by se změnila dynamika epidemie. Čísla uvedená v textu jsou vysoká. „Posilující dávka se po více než pěti měsících od druhé dávky bude týkat téměř výlučně lidí nad 50 let. Odhadujeme proto, že po týdnu, kdy dávka imunitu obnoví, snížíme počet očkovaných lidí, kteří musejí být hospitalizováni (ať už na standardním lůžku, nebo na JIP) přibližně na polovinu. Každý den tak bude vyžadovat hospitalizaci přibližně o 100 očkovaných méně, na JIP klesnou denní příjmy o 15 lidí. Očkování posilující dávkou ochrání před hospitalizací 3000 lidí, před vážným průběhem téměř 500, a to za jediný měsíc od zahájení akce,“ dočteme se ve výzvě.

Signatáři jsou přesvědčeni, že existují kapacity na to, ambiciózní plán splnit. Chybí ale očkovací týmy a lékaři. „Prosíme všechny ambulantní lékaře a další zdravotníky,
aby se do naší iniciativy zapojili a pomohli s očkováním ve svém regionu. Dále prosíme dobrovolníky nezdravotníky, kteří chtějí pomoci s logistikou a administrativou, ať se také zapojí. Pokud nám chcete jakkoliv jinak pomoci, napište. Pojďme pomoci našim zdravotníkům, nemocnice jsou přeplněny, pojďme dát posilující dávku milionu lidí již příští týden,“ napsali autoři textu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]