Lékaři kritizují Mezioborovou skupinu pro epidemické situace, a moc se o tom nemluví

Rektor Karlovy univerzity prof. MUDr. Tomáš Zima zveřejnil kritické stanovisko dvanácti lékařů na svém webu. (youtube.com)

Rektor Karlovy univerzity prof. MUDr. Tomáš Zima zveřejnil kritické stanovisko dvanácti lékařů na svém webu. | FOTO: youtube.com

V pátek 14. května vystoupila skupina dvanácti lékařů s ostrou kritikou, týkající se zřízení a činnosti Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Mezi signatáři vyjádření jsou mj. rektor Karlovy univerzity prof. Tomáš Zima, doc. Martin Balík, prof. Jan Pirk a prof. Cyril Höschl. Název jejich společného vyjádření je: „Vládní řešení koronavirové krize prostřednictvím nahodile vytvořené expertní skupiny bylo chybné“.

Způsob, jak se o jejich aktivitě dozvěděla veřejnost (taky já), je pozoruhodný, směšný a pro dnešní stadium babišovských Nových pořádků příznačný. Den poté, co svou kritiku dali k dispozici, přišla veřejnoprávní tisková agentura ČTK se zprávou ne snad o vyjádření lékařů, nýbrž rovnou o tom, jak na ni reagovali napadení. Ve zprávě „četky“ nechyběl odkaz na internetové stránky MeSES, zato tam nebyl ani náznak, kde může čtenář najít vyjádření lékařů. Jen vzhledem k tomu, že ve zprávě ČTK z něho byly uvedeny cca dvě citace, lze usuzovat, že autorovi či autorům „četkařské“ zprávy nebylo úplně neznámé. Podrobnější informaci, ovšem taky ne o vystoupení lékařů, ale o obraně MeSES, přinesl i server Seznam Zprávy. Tento způsob informování veřejnosti mne naplňuje melancholií, připomíná mi má mladší léta, dobu před listopadem 1989.

Když tedy kritici dvanácti reptalů dostali v médiích tak pěkný prostor, chtěl bych aspoň dodatečně poukázat na rozdíl od ČTK i na to, s čím vůbec dotyční přišli. (Jen na okraj poznamenávám, že lékaři v dalším prohlášení, které vydali týž den, navrhují ukončit plošné testování a změnit způsob očkování u lidí, kteří už v nedávné době nemoc prodělali. K této věci se nevyjadřuji, nejsem odborník.)

Lékaři píší, že „covid-19 musí zůstat pouze nemocí a nesmí se stát nástrojem k proměně společnosti… Cílem … musí být nejen rychlá záchrana životů, ale rovněž dlouhodobé zachování společenské infrastruktury, hodnotového a společenského systému. To vše se zvláštním důrazem na normální vývoj dětí, zachování funkčních rodin, mezigenerační komunikaci a podporu a zachování vzdělávacího a výchovného systému, ale také kulturního, sportovního a duševního života“. A jde taky o „zachování prosperující ekonomiky“.

Ke zvládání epidemických situací má vláda „standardní mechanismy řízení epidemie“, v nichž hrají hlavní roli „ministr zdravotnictví a hlavní hygienik, případně hlavní epidemiolog“. Přitom „jejich servisní organizací je Státní zdravotní ústav…. Tato struktura je v ČR již vybudována“. Bohužel byla teď odsunuta na vedlejší kolej a místo ní vláda upřednostňuje expertní stanoviska MeSES, zcela nesystémové a nejasně sestavené skupiny odborníků. Ta „nenese žádnou právní, ekonomickou ani politickou odpovědnost“, a má přitom „obrovský vliv na finální vládní rozhodování a jednotlivá přijímaná celospolečenská nařízení“.

A tak „plošná restriktivní opatření, která zavedla naše vláda s odvoláním na biomedicínsky profilované expertní skupiny, které pracují mimo standardní instituce bez definované zodpovědnosti, bez jasného zdůvodnění odborné oponentury a zřejmě bez uceleného … posouzení důsledků, budou mít mimořádně vážné a dlouhodobě negativní dopady,“ zejména na stav ekonomiky, na vzdělanost, na fungování řady institucí, na sociální, pracovní a pohybové návyky u dětí a na sociální soudržnost nás všech.

Potud prohlášení lékařů. Jeho plný text najdete zde.

Sám za sebe a na okraj dodávám, že podle mne nejde ze strany vlády jen o nějaké profesní pochybení, ale o politické a morální selhání postavené na několikanásobném alibismu. Vláda se schovává za názory „odborníků“ (ty mají u lidu velkou váhu). Přitom na ně jednak přesouvá svou (tj. politickou) zodpovědnost a zastírá, že mezi odborníky všeobecně panuje názorová pluralita. Fakticky rozhodovat na vlastní politickou zodpovědnost má ona. Z postupu vlády zároveň jako šídlo z pytle čouhá, že pokud by to snad neklaplo, svede to bez rozpaků na ně. A za vším je okatá a už dlouhodobá snaha zneužívat pandemie jako nástroje k ovládání společnosti v „mimořádné situaci“ způsobem, který se „standardní“ demokracií nemá nic společného, a opírat to tentokrát ne o ekonomiku, jako to dělal starý Marx a po něm bolševici, ale o medicínu.

Blíží se volby do poslanecké sněmovny: pokud budou demokratické, nedopadnou pro dnešní mocenskou garnituru moc dobře. Nehrozí, že i v takové situaci vypomůže medicína?

Tomu je třeba za všech okolností zabránit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články