Lékaři označili několik fyzických příznaků, které naznačují předčasnou smrt

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Zvýšené riziko úmrtí je jedním ze strašáků, který pronásleduje mnoho lidí. Dá se ovšem poznat dopředu, že nám hrozí nebezpečí? Podle nové studie existuje několik příznaků, které naznačují, že nejsme v ideální kondici. Informaci přinesl The Daily Mirror.

Studie zveřejněná v časopise British Medical Journal označuje fyzické příznaky, které mohou značit hrozbu předčasné smrti. Patří mezi ně například zvýšená obtížnost každodenních úkonů, jako je chůze, oblékání, nakupování a třeba i vaření.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Vědci se domnívají, že varovné signály se mohou objevit zhruba deset let před smrtí. U lidí starších 65 let mohou znamenat zvýšené riziko.

Studie uvádí, že potíže s pohyby, jako je vstávání ze židle, rychlost chůze nebo snížená síla úchopu, by při včasném diagnostikování mohly být odstraněny, nebo alespoň potlačeny. To by snížilo riziko nebezpečí předčasného úmrtí.

Zjištění vycházejí ze studie provedené v letech 1985 až 1988 na více než 6 000 účastnících ve věku 33 až 55 let. V letech 2007 až 2016 se stejní účastníci podrobili fyzickému hodnocení, včetně měření všech rizikových faktorů. Bylo zjištěno, že snížení úrovně fyzických motorických funkcí je spojeno se zvýšeným rizikem úmrtí.

„Po zohlednění dalších potenciálně vlivných faktorů výzkumníci zjistili, že horší motorické funkce byly spojeny se zvýšeným rizikem úmrtí o 22 % v případě rychlosti chůze, o 15 % v případě síly úchopu a o 14 % v případě časového zvedání se ze židle, zatímco potíže s činnostmi denního života byly spojeny se zvýšeným rizikem o 30 %,“ stojí ve studii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články