Teplota mu klesla na 33,5 stupně. Lékaři zveřejnili podrobnou zprávu o otravě Navalného

Kira Jarmyšová, Twitter

Záběr pořízený před transportem Navalného z Omsku do Berína | FOTO: Kira Jarmyšová, Twitter

Lékaři berlínské nemocnice Charité uveřejnili v odborném časopisu The Lancet zprávu o těžké otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného. „V nemocnici Charité byla diagnostikována těžká otrava inhibitorem cholinesterázy,“ sdělila klinika ve středu. Lékaři ve zmíněném článku na čtyřech stranách popisují, jaké příznaky vyvolala otrava nervovým jedem skupiny Novičok, vyvinutým Moskvou v 80. letech.

Navalnyj upadl do kómatu, srdeční tep se výrazně zpomalil, tělesná teplota klesla na 34,4 a občas i na 33,5 stupně Celsia, popsali lékaři v článku podrobnosti, k jejichž uveřejnění jim dal pacient souhlas.

Kreml dodnes popírá, že byl Navalnyj 20. srpna v sibiřském městě Tomsk otráven. Lékaři kliniky v Omsku dotyčnému 44-letému pacientovi ke zděšení ostatních expertů potvrdili jen poruchu látkové výměny. Kremlu, který se opakovaně dožadoval důkazů o otravě, lékaři Charité vzkázali, že Navalnému po jeho přijetí 22. srpna odebrali vzorky krve a moči.

Německá armádní laboratoř později zjistia, že se jednalo o zakázanou bojovou látku již zmíněné skupiny Novičok. Toto zjištění potvrdily tři další laboratoře ve Francii, ve Švédsku, i laboratoř Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Kreml s tím související nařčení odmítá a označuje je za „politickou kampaň“.

Lékaři účinky nervového jedu Novičok přirovnali k působení organofosfátů – látek používaných k ničení škůdců v zemědělství. Skutečnost, že vůdce ruské opozice přežil, připisují rychlé lékařské pomoci poskytnuté jen velmi krátce poté, kdy se projevily příznaky. Záchranáři mu mimo jiné podali atropin, který se používá jako protijed, a dali mu umělé dýchání. Podle svých lékařů měl velké štěstí, že útok nedopadl hůř. „Jeho dobrý zdravotní stav před otravou zřejmě urychlil zotavování,“ konstatovali.

Navalnyj z otravy obvinil „zabijácké komando“ tajné služby FSB konající na příkaz šéfa Kremlu Vladimira Putina. Kreml to popírá s tím, že prý Navalnyj trpí stihomamem. Německo činí Rusko v případě otravy Navalného zodpovědným a Evropská unie na zemi již uvalila sankce, které Kreml, v pro sebe příznačném protismyslném gestu popírajícím akci a reakci, opětoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner