Lékaři z první linie: Covid se vrátil s větší silou, vláda musí komunikovat srozumitelně

Pixabay/fernandozhiminaicela

Koronavirus, ilustrační foto | FOTO: Pixabay/fernandozhiminaicela

Tři lékaři tzv. z „první linie“ sepsali veřejnou výzvu občanům, vládě i svým kolegům lékařům, kteří působí v jiných oblastech medicíny. Všem vzkázali, že situace je vážná a že zvládnutí pandemie záleží na odpovědnosti každého jedince. Vláda by neměla dát na marketing a občané by se neměli zbytečně bát, ale zároveň by měli respektovat, že nový koronavirus je vážný protivník.

„My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili,“ píší za lékaře a sestry MUDr. Hynek Bartoš, vedoucí lékař JIP, Infekční oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, MUDr. Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP, Klinika infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava a MUDr. Aleš Chrdle, primář Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice.

V dopisu stojí, že lékaři od jara pečovali souhrnem o stovky pacientů s těžkým průběhem onemocnění. „Je to práce namáhavá psychicky i fyzicky. Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím. Debaty, zda se umírá „na COVID, nebo s COVIDem, jestli je virus prostředkem vlády k omezování osobní svobody, zda je opravdu nutné si ve vnitřních prostorách nasadit roušky…“, podivují se zdravotníci s tím, že od jara se hodně změnilo a že koronavirus se vrátil s větší silou než předtím.

„Nechceme vyvolávat paniku a zděšení, ale asi to musíte slyšet. Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10–20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátníci, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina,“ upozorňují lékaři.

Zdravotníci zároveň poděkovali občanům za podporu z jarního období. Obracejí se také na další odborníky z různých oblastí medicíny: „Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc.“

Co by měla dělat vláda? „Spolupracujte s nejlepšími českými epidemiology a ekonomy, ne s marketingovými poradci. Vysvětlujte veřejnosti konzistentním a srozumitelným způsobem, proč a která opatření zavádíte, a neměňte je obden. Konejte a mluvte tak, aby vám veřejnost mohla důvěřovat. Zajistěte dovoz dostatečného množství remdesiviru, abychom jej mohli podat všem pacientům, kteří z jeho podání budou mít prospěch,“ píší lékaři.

Občané by se podle nich neměli zbytečně bát. „Respektujte ale, že COVID-19 je zákeřný protivník. Projevujte úctu k životu a zdraví lidí kolem sebe. Časté mytí rukou, roušky a rozestupy jsou minimum, co můžete bez větších obětí udělat pro sebe i druhé. Dodržujte vládní nařízení a doporučení odborníků. Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít. Přemýšlejte nad svým konáním, jak minimalizovat riziko přenosu nákazy do rizikové populace – může se to týkat i vás a vašich blízkých. Nadále budeme bojovat o zdraví i životy každého z vás. Bez vaší pomoci to ale nedokážeme,“ vzkazují zdravotníci z první linie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner