Lékařka: Pomoc českých doktorů běžencům v Berkasovu je nutná

Eric Drooker

Pokud by čeští lékaři dostali povolení oficiálně na základně českých dobrovolníků na srbsko-chorvatské hranici Berkasovo-Bapska pracovat, mohli by podle lékařky, specialistky na infekční nemoci Daniely Šupové využít velké množství materiálu a léků z dárcovských sbírek. Zatím ošetřují opruzené děti, odsávají jim rýmu, dospělým poskytují pomoc při nachlazení, drobných poraněních nebo zvýšené teplotě a také psychologickou podporu, řekla Daniela Šupová v rozhovoru s ČTK. Nemohou však legálně chodit přímo mezi uprchlíky.

Eric Drooker

Na místě jsou už tři čeští lékaři a čtyři studenti medicíny, všichni přijeli dobrovolně ve svém volnu. Kromě toho zde působí mezinárodní zdravotnické týmy včetně Lékařů bez hranic. Kapacity ale nestačí. Dobrovolníci z takzvaného Czech Teamu se v těchto dnech snaží zařídit registraci doktorů a jednají se srbskými úřady. V Berkasovu poskytuje nezištně humanitární pomoc už více než stovka Čechů a Slováků.

Uprchlíci trpí podle Šupové běžnými infekcemi horních cest dýchacích. Pokud by se nějaká nemoc vyskytla, mohli by lékaři ihned pomoci vytipovat nebezpečného pacienta a izolovat ho od kolektivu. Riziko tuberkulózy je podle ní pro dobrovolníky, kteří jsou v kontaktu s uprchlíky, srovnatelné, jako když by jeli po Praze tramvají.

V pátek večer například ale museli lékaři zasáhnout už přímo v davu, kde někteří lidé kolabovali. “Stačilo je položit na zem a zvednout jim nohy a podat tekutiny, což je základní péče. V noci je to horší, protože jsou navíc prochladlí,” říká česká lékařka. Jindy stačí podle Šupové prohodit s uprchlíky jen vlídné slovo, protože řada zdravotních potíží pochází ze stresu.

Problémy mají hlavně malé děti, které často přicházejí velmi lehce oblečené, bez bund, čepic, šál a rukavic. Vzhledem k tomu, že pocházejí z teplých oblastí, neznají ani, že existují dětské punčocháče. Nevhodné mají i boty, což je problém, když prší.

Eric Drooker

“Děti si poslechneme, rodičům dáme volně dostupný paralen. Nejsou to bakteriální infekce, většinou mají obyčejné virózy, které se zvládnou symptomaticky,” uvedla. V sobotu například Šupová přišla na pomoc ženě ve vysokém stadiu těhotenství, kterou si nakonec do péče převzali pracovníci UNHRC. Odtekla jí plodová voda.

“Jsem hrozně překvapena počtem uprchlíků i tím, odkud pocházejí. Nečekala jsem, že takové množství je schopno projít jedním údolím za jediný den,” dodala. Nespala prý už více než 20 hodin, jakmile do základny přijela, šla pomáhat. Sbírala i odpadky, byla v kontaktním týmu a rozdávala uprchlíkům oblečení.

Eric Drooker

V noci na sobotu prošlo Preševem, jihosrbským městem na hranici s Makedonií, podle mezinárodního týmu dobrovolníků zhruba 7000 běženců. Autobusy odtud přejíždějí na chorvatské hranice. Řada z nich je ale unavena a přichází vysílena. Je sice slunečno kolem 12 stupňů Celsia, ale fouká silný studený vítr. Poškodil i několik stanů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články