Lékařská komora znovu vyzývá vládu ke zpřísnění protiepidemických opatření

Česká lékařská komora

Prezident České lékařské komory Milan Kubek | FOTO: Česká lékařská komora

Česká lékařská komora znovu vyzvala vládu k okamžitému zpřísnění protiepidemických opatření a všechny občany k jejich bezvýhradnému dodržování. „Současná protiepidemická opatření sice dokázala zbrzdit zhoršování situace, ale nemohou v potřebném čase epidemii zastavit,“ zdůvodňuje ČLK svou výzvu, pod níž je podepsán její prezident Milan Kubek.

„Kolik lidí ještě bude muset zbytečně zemřít, aby vláda začala brát situaci opravdu vážně?“ apeluje zmíněná organizace hned v úvodu své výzvy, v níž lékaři dále konstatují:

„Epidemická situace v České republice je stále mimořádně vážná, možná nejhorší v celé Evropě. Pokles počtu nově potvrzených případů nemoci Covid-19 prokázaných v uplynulých dnech nebyl obrazem zlepšení epidemické situace, ale pouhým důsledkem snížení počtu prováděných testů.

Zranitelné skupiny obyvatel se ochránit nepodařilo. Počet nakažených seniorů stoupá a zároveň také roste počet zemřelých na Covid-19. Za uplynulý týden zemřelo 1230 pacientů a tento týden zemře přes veškerou snahu zdravotníků dalších přibližně 1500 osob.

Potvrdilo se, že současná protiepidemická opatření sice dokázala zbrzdit zhoršování situace, ale nemohou v potřebném čase epidemii zastavit.

Představenstvo České lékařské komory vyzvalo dne 29. 10. 2020 nastupujícího ministra zdravotnictví docenta Blatného k tomu, aby okamžitě předložil vládě návrh na zpřísnění protiepidemických opatření. To se nestalo. Ztratili jsme další týden, za který zaplatí občané České republiky stovkami mrtvých a dalšími mnohamiliardovými ekonomickými ztrátami.

Kolik lidí ještě bude muset zbytečně zemřít, aby vláda začala brát situaci opravdu vážně? Představa, že můžeme rozjetou epidemii zvládnout bez závažných ekonomických ztrát, je nebezpečnou iluzí. Čím déle se bude epidemie Covid-19 nekontrolovaně šířit, tím budou nakonec i ekonomické ztráty vyšší. V současném stavu nemůžeme přežívat do jara. Lidé jsou unavení a ztrácí naději, že se situace v dohledné době zlepší. A již z toho důvodu by měla vláda postupovat s větší rozhodností.

Lékaři i ostatní zdravotníci a dobrovolníci, kterým všem za jejich pracovní nasazení a obětavost děkuji, budou samozřejmě i nadále dělat vše pro to, abychom minimalizovali ztráty na lidských životech a zdraví našich spoluobčanů.

Bez skutečné podpory ze strany politiků situaci nezvládneme!“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner