Leninovy saně se vracejí, po 20 letech se začne opět vyrábět Moskvič. Jenže čínský

Ruský automobil Moskvič (Wikimedia Commons / Public Domain)

Ruský automobil Moskvič | FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain

V bývalém závodě automobilky Renault v Moskvě se rozeběhla sériová montáž nových vozů se starým jménem Moskvič. Jméno někdejšího nejpopulárnějšího sovětského vozu však ponese pouhá kopie čínského automobilu JAC JS4.

„Úkolem pro nejbližší období je zavést do konce roku 2023 malosériové montážní procesy se zapojením místních dodavatelů. Dalším krokem bude vytvoření vlastní univerzální platformy pro domácí elektromobil, jenž by se měl začít vyrábět na konci roku 2025,“ prohlásil při slavnostním znovuotevírání továrny Denis Manturov, ministr průmyslu a obchodu Ruské federace.

Moskvič 3, jak byl crossover původně čínské provenience pojmenován, spolu s ministrem přivítal i moskevský starosta Sergej Sobjanin a generální ředitel automobilky Moskvič Dmitrij Pronin.

JustAnotherCarDesigner, wikimedias, CC BY-SA 4.0
Předobrazem „ruského“ Moskviče je čínský crossover JAC JS4 | FOTO: JustAnotherCarDesigner / Wikimedias / CC BY-SA 4.0

Moskvič 3 však vůbec není ruským produktem. V skutečnosti jde o pouhou montáž čínského JAC JS4. Podle zveřejněných oficiálních certifikačních dokumentů se Moskvič 3 od svého předobrazu nebude lišit ani vizuálně, ani technicky.

(Týdeník FORUM)

Očekává se, že do konce roku závod smontuje 600 vozidel, z toho 200 elektromobilů. Zahájení prodeje vozu, který bude vyráběn ve dvou verzích – benzinové a elektrické – je naplánováno na prosinec 2022, ale střízlivější odhady hovoří o březnu 2023.

Majetek automobilky Renault převzalo Rusko v květnu poté, co Renault oznámil, že se kvůli agresi na Ukrajinu z ruského trhu stáhne.

„Zahraniční vlastník se rozhodl uzavřít moskevskou továrnu Renault. Je to jeho právo, ale nemůžeme dovolit, aby tisíce pracovníků zůstaly bez práce. Proto jsem se rozhodl dovést závod do rovnováhy města a obnovit výrobu automobilů pod historickou značkou Moskvič,“ napsal tehdy Sobjanin. V červnu byla továrna přejmenována na JSC JSC „Moskevský automobilový závod Moskvič.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články