Lenka Hoffmannová: Pokud Palestinci skutečně chtějí mír, ať si vezmou příklad z Egypta

Eric Drooker

Izraelsko-egyptské vztahy jsou v současnosti na nejvyšší úrovni v historii. 19. listopadu 1977 došlo vůbec k první historické návštěvě nejvyššího představitele Egypta v Izraeli. Zesnulý egyptský prezident Anvar Sadat přednesl tehdy projev v izraelském Knessetu (parlamentu). Byl to první krok, který vedl o dva roky později k podepsání mírové dohody v americkém Camp Davidu.

V poslední době Egypt a Izrael dosáhli těchto vzájemných cílů:

  1. Letos navštívil egyptský ministr zahraničních věcí Sameh Shoukry Izrael a setkal se s premiérem Netanjahuem. Byla to první návštěva egyptského ministra zahraničí po téměř deseti letech. Oba politici se poté spolu dívali na televizní finále Mistrovství Evropy ve fotbalu.
  2. Došlo ke znovuotevření egyptského velvyslanectví v Izraeli po 4 letech po rozkolu mezi oběma státy. Tehdejší prezident Mohammed Morsi zrušil velvyslanectví jako protest proti izraelskému bombardování teroristických cílů v Gaze.
  3. Bylo také znovuotevřeno izraelské velvyslanectví v Káhiře, čtyři roky poté, co se velvyslanectví stalo cílem násilných protestů.
  4. Egypt v loňském roce hlasoval pro to, aby se Izrael stal členem Výboru OSN, bylo to poprvé v historii státu Izrael.

Pokud se týká vojenské spolupráce proti Hamasu a Islámskému státu, Izrael dovolil Egyptu umístit egyptské vojenské jednotky na Sinajském poloostrově. Podle dohod z Camp Davidu má být Sinaj demilitarizovanou zónou. Toto rozhodnutí demonstruje pružnost a koordinaci mezi oběma zeměmi v době, kdy Egyptu vládne prezident Al-Sisi.

Egypt i Izrael se dívají na tunelovou ekonomiku mezi Sinají a pásmem Gazy jako na současné jasné nebezpečí. Káhira vybudovala dokonce ne hranici s Gazou jezero, které zatipí všechny tunely ještě před jejich použitím. Izrael má roboty a zařízení, která způsobují otřesy půdy, aby se tunely rozpadly dříve, než jimi proniknou teroristé z Hamasu na izraelské území.

Eric Drooker

Na takzvaná tunelové ekonomice se obohacují pašeráci na egyptské straně, kteří jsou zde napojeni na odnože Islámského státu. Egypt spolupracuje s Izraelem na nekompromisním a neustálém ničení tunelů.

Waled Modallal, vedoucí oddělení politických věd na Islámské univerzitě v Gaze nesouhlasí s tvrzením, že Izrael a Egypt mají v současnosti nadstandartní vztahy. Říká, že „hnutí odporu,“ zvláště Hamas může nejvíce ztratit na této sílící alianci.

„Egypt zklamal tím, že nepřednesl palestinskou kauzu na mezinárodním fóru,“ řekl v rozhovoru pro arabskou televizi Al-Džazíra. „Egypt hraje čím dál menší roli v regionu a zaměstnává se hlavně vnitřními záležitostmi, Egypt není adeptem na to, aby hrál hlavní roli při řešení palestinského problému.“

Netanjahu doporučuje Palestincům, aby se řídili příkladem Egypta ve vztazích s Izraelem. Palestinci se zatím roky odmítají sejít s představiteli Izraele u jednacího stolu s tím, že jako podmínku pro jednání požadují nejprve stažení Izraele ze Západního břehu a další. Izrael již po zkušenosti stažení se z Gazy a následných problémech nechce zopakovat stejnou chybu, která stála životy a majetek izraelských občanů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články