Lenka Hoffmannová: Trump na roztrhání

Donald Trump (Archiv F24)

Donald Trump | FOTO: Archiv F24

Jen co se královna Alžběta II. probudila v pondělí ráno po oslavě 69. výročí sňatku s vévodou z Edinburgu, oznámila, že pozve nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa příští rok v létě na státní návštěvu Velké Británie. Toto prohlášení zveřejnil list The Sunday Times.

Ministři věří, že královna je jejich „tajnou zbraní“ a Tereza Mayová využije státní návštěvy Trumpa, aby posílila doposud „mimořádné vztahy“ mezi Velkou Británií a USA.

repro: youtube      Putin a bývalý ukrajinský prezident Janukovyč. ()

Právě zvolený americký prezident údajně premiérce řekl během telefonního rozhovoru minulý týden, že jeho nedávno zemřelá skotská matka byla „nadšenou obdivovatelkou“ britské královny.

List The Sunday Times oznámil, že plány na položení červeného koberce a nabídku setkání Trumpa s královnou nyní zvažují v Bílém domě. Oficiální pozvání bude Trumpovi zasláno po jeho uveden do funkce 20. ledna 2017.

Zdroj, který diskutuje tuto záležitost se členem vlády řekl: „Vláda se rozhodla, že její tajnou zbraní pro sblížení s Trumpem je nabídnout mu brzké setkání s královnou, manželé Trumpovi budou ubytováni na zámku Windsor.“

Další zdroj z vlády prohlásil: „Královna je zde klíčem. Ona není jen tajnou zbraní, ona je nejvýznamnější veřejná zbraň, kterou máte. Nigel Farage si nezíská Trumpa ve společnosti královny.“

Premiérka Mayová doufá ve využití výhody náklonnosti Trumpa pro královnu a bude usilovat o dosažení dohody o volném obchodu s USA, zejména po Brexitu.

Tak časná návštěva Trumpa ve Velké Británii by také premiérce umožnila popřít tvrzení o tom, že Nigel Farage má úzké vazby s miliardářem Trumpem.

Donald Trump (Archiv F24)

Mayová odmítla návrhy, podle kterých by se lídr UKIP mohl stát „třetí personou“ ve vztazích mezi dvěma světovými lídry, a trvá na tom, že vláda má „dobře zavedené“ vzájemné komunikační kanály.

Návštěva Trumpa by také mohla poskytnout potenciální příležitost rozproudit prezidenta zjevně upřednostňujícího anti-globální obchod pro obchodování s Británií po brexitu, kdy obchod s Evropskou unií již nebude volně proudit.

Mluvčí Downing Street, kde sídlí premiérka, řekla: „Ještě se neorganizuje žádná návštěva amerického prezidenta, ale premiérka se těší, že přivítá nově zvoleného amerického prezidenta ve Velké Británii, pokud se rozhodne přijmout pozvání k návštěvě.“

Mluvčí Buckinghamského paláce dodala: „Návštěvy a setkání s hlavami zámořských států jsou organizovány po dohodě s vládou.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]