Leopardy na Ukrajině považujeme za použití špinavé jaderné bomby, vzkázalo Rusko

Německý tank Leopard 2A6 (Von synaxonag / Wikimedia Commons / CC BY 2.0)

Německý tank Leopard 2A6 | FOTO: Von synaxonag / Wikimedia Commons / CC BY 2.0

Vedoucí ruské delegace ve Vídni na fóru OBSE o vojenské bezpečnosti a kontrole zbrojení Konstantin Gavrilov prohlásil, že Rusko bude nasazení západních tanků v bojích na Ukrajině považovat za rovnocenné použití jaderné zbraně.

„Varujeme západní sponzory kyjevské vojenské mašinérie před povzbuzováním k jaderným provokacím a vydírání. Víme, že tanky Leopard 2 stejně jako bojová vozidla pěchoty Bradley a Marder jsou vybaveny pancéřovými projektily s uranovým jádrem, jejichž použití vede ke kontaminaci oblasti, jako se to stalo v Jugoslávii a Iráku,“ řekl Gavrilov.

Německý bojový tank Leopard 2 A7  (WikiMedia / CC BY-SA 4.0 / Public Domain)

Podle jeho slov bude Rusko v případě, že budou takové granáty dodány do Kyjeva pro těžkou vojenskou techniku ​​NATO, považovat za nasazení špinavých jaderných bomb proti Rusku „se všemi z toho vyplývajícími důsledky“.

Zároveň Gavrilov okomentoval způsob, jak bylo o dodávkách rozhodnuto. Podle něj byl totiž Berlín přinucen, aby rozhodl ve prospěch „německých tanků s kříži na pancíři znovu útočících na ruské vojáky“. Jinak by Německo bylo údajně vystaveno mezinárodní izolaci. V závěru pak pohrozil zničením těchto bojových vozidel, ale i dalších zbraní NATO.

Jeho slova podpořil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov, jenž řekl, že tyto tanky i americké abramsy shoří stejně jako všechny ostatní předtím. „To vše padne především na bedra evropských daňových poplatníků. Američané jako vždy zůstanou alespoň na svém. A s největší pravděpodobností s dobrými zisky,“ dodal Peskov.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články