Leoš Noha: Humor je nejlepší boj proti rasismu a xenofobii

Leoš Noha (Pavel Hofman)

Leoš Noha | FOTO: Pavel Hofman

Herec Leoš Noha každého odzbrojí svou upřímností a je vidno, že se řídí heslem „co na srdci, to na jazyku“. Každá nová herecká role pro něj představuje výzvu, které se nebojí zhostit. Je ochotný si pro roli nechat narůst vlasy i vousy, změnit vizáž a nevadí mu, když mu režisér pár dní před začátkem natáčení řekne, že bude hrát skinheada, takže vlasy i vousy musí dolů. Jak říká v rozhovoru pro Revue FORUM, role šišlajícího Ády Větvičky z Okresního přeboru se ho drží pořád a této nálepky se nezbavil ani po účinkování ve velice úspěšném seriálu Most!. 

Karel Kryl (Martin Faltus)

Je v pořádku pojednávat o vážných tématech formou satiry?

Ano, určitě. Sám jsem jednou udělal stand-up, kdy jsem si dělal legraci z koncentračních táborů. Myslím si, že když to lidé berou s humorem, tak to pomáhá překonat určitou bezmoc. Je to nejlepší boj proti rasismu, xenofobii a dalším problémům.  

Zažil jste při natáčení seriálu Most! pocit, kdy už jste si řekl, že je to moc? Že je to za hranicí humoru? 

Určitě ne. Já sám tuto hranici nemám. Každou novou roli beru jako výzvu. Jediné, co by mě limitovalo je to, že jsem eticky proti pedofilii. To už je snad lepší gerontofilie, ten starší člověk si to alespoň může rozhodnout. 

V seriálu hrajete postavu Romana, vymahače výpalného. Zkoumal jste pro hraní role tuto problematiku nezákonného vymáhání? 

Vzhledem k tomu, že mě nikdy nikdo nedržel pod krkem a netahal ze mě peníze, tak jsem se do toho úplně nepoložil. Ale asi to funguje stále stejně. Jeden čas s tím byl velký problém na Kladně. Já sám jsem ze severu Čech, tam těm lichvářům a podobným lumpům pšenka dlouho kvetla a já doufám, že už je konečně někdo pořádně klepnul přes prsty. 

Konkrétně pocházíte z Ústí nad Labem, jaké problémy podle vás nejvíce tíží sever Čech? 

Vše to vyplývá z historie Sudet, je tam málo lidí původních a většina z nich jsou takzvané náplavy, včetně mě. Tito lidé k Ústí nemají takový vztah jako původní obyvatelé, starousedlíci. A asi to bude ještě trvat, než ti mladí se přestanou koukat, jak to dělali jejich komunističtí rodiče. 

A může forma seriálu pomoci změnit pohled na danou problematiku? 

Změnit asi ne, ale v každém případě je dobré na to poukazovat. Ale ve finále jediný, kdo s tím může něco udělat, jsou ti lidé samotní a jejich zvolení činitelé. A vzhledem k tomu, jak to ve volbách dopadá na severu Čech, tak si myslím, že to bude ještě chvíli trvat, než to všechno vychcípá a trochu se to posune k lepšímu. 

Mluvil jste s někým ze svého okolí z domova o účinkovaní v seriálu Most!, znáte jejich názor? 

My o tom nijak moc nemluvíme, ale asi bych s tím měl začít. Minimálně se na to určitě koukali proto, že tam hraju, aby mi pak mohli říct, že to nestálo za nic. Ale opravdu se jinak o těchto tématech nebavíme. Tohle ať řeší ti, kteří to řešit mají. 

Ve své roli se později přidáte ke skinheadům. Jak vnímáte problematiku Romů v Čechách? 

Vždycky je to o toleranci. Nikdy jsem se nedíval na lidi skrz prsty proto, jakou mají barvu pleti. Vždy je člověk buď dobrý, nebo špatný, nic jiného neexistuje. Je to napříč rasami i náboženskými vyznáními. Ideální stav je ten, kdy jsou lidé svobodní a nechávají i ostatní být svobodnými. 

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řeší, že šestý díl, který obsahoval vulgarity a nadávky, byl odvysílán před desátou hodinou. Kreativní producent ČT prohlásil, že by seriál Most! bez vulgarit nebyl uvěřitelný. Souhlasíte s názorem, že by se seriál bez NICH neobešel? 

Já bych řekl Radě, ať jde do p*dele. Vulgarity jsou důležitým prvkem v seriálu Most!, stejně jako v Okresním přeboru. Nikdy jsem na fotbale neviděl, že by někdo křičel na někoho, kdo něco zkazí, třeba ty plantážníku, ty jsi to ale zvojtil!

Šel by Leoš Noha znovu do takového seriálu?

Je vyučeným mechanikem, jak se tedy dostal k herectví? 

Pomohl mu Most! zbavit se „nálepky“ Ády Větvičky?

Čemu dává přednost – divadlu, nebo televizní či filmové tvorbě?

Přečtěte si celý rozhovor v Revue FORUM, které najdete ZDE nebo v trafice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner