Lépe čínskému viru čelí země, kde krizové plány realizují odborníci, a ne esemeskoví „experti“ z řad politiků

Čínská armáda se vydává do boje s koronavirem. (Facebook/Velvyslanectví Čínské lidové republiky)

Čínská armáda se vydává do boje s koronavirem. | FOTO: Facebook/Velvyslanectví Čínské lidové republiky

Čína vždy byla a je záhadná a tajemná. Platí to i ve 21. století. Vývoz produkce špatně tepelně upravených netopýrů z wuchanské tržnice pociťuje nyní celá planeta, doslova každý z nás. Omezení osobních svobod zasáhlo trýznivě především tradiční dlouholeté demokracie v západní Evropě a v Severní Americe. Pandemie zde udeřila s apokalyptickou silou.

Lépe se s expanzí koronaviru vypořádávají dnešní i minulé nejrůznější totalitní režimy. Proč? Diktatury jsou zvyklé na diktát. Lépe než my, bývalá totalita, se ale s epidemií čínského viru vypořádaly země jako Dánsko nebo Tchaj-wan, a to bez drakonických restrikcí. Důvod je v tom, že jejich pandemické a krizové plány realizují odborníci, a ne esemeskoví „experti“ z řad politiků v modelu svých PR kampaní. V těchto zemích lidé důvěřují svým institucím a naopak. A o tom to celé je. Lidé se vzájemně neudávají, důvěřují si navzájem. Tchaj-wan i Dánsko navíc nejsou natolik kosmopolitní jako třeba USA nebo Velká Británie. Co země, to jiný koronavirový příběh.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Před necelým rokem jsem napsal text s názvem „Čínská vize vítězství aneb Diktatura 21. století“. Tehdy jsem netušil, co nás letos zasáhne.

Mluvíme-li o podivném přízraku COVID-19, pak nikdy nezapomínejme na místo jeho vzniku. To je jen konstatování holého faktu, nejde o žádnou konspirační teorii, kterých se vyrojilo nebývalé množství. Čína jako spása a zachránce světa je absurdní i ďábelský narativ zároveň. Není těžké uhodnout, komu to slouží a prospívá. Náš stát se chystá vstupovat i majetkově do soukromých firem. Ta prý okázalá pomoc bude zcela jistě záhadně selektivní. Armáda bude mezitím inteligentně trasovat podle manuálu z Orwellova románu 1984.

Jediné zdroje, které stát má, jsou peníze daňových poplatníků. Platí to i pro navyšování státního dluhu, který jednou budou muset splácet naše vnoučata. Nevím, zda zrovna tohle trápí velké dotované korporace a přebujelou byrokracii. Čínský vzor kontrolokracie posiluje absolutní moc státu (a se státem provázaného byznysu) a zároveň zvyšuje míru bezmoci bezmocných. Nouzový stav jednou skončí, ale nouze zůstane. Jenže pro některé to platit nebude. Osoby a obsazení těchto her není složité si dosadit. A není to jen o Jardovi lufťákovi, který tvrdí muziku.

Tak se ještě jednou podívejme na Čínu v širších souvislostech a také na její proklamované perspektivy.

Čínská vize vítězství aneb Diktatura 21. století

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner